Asus UX490UA-BE033T Recenzia

Elektonika Notebooky

Asus UX490UA-BE033T – Recenzia

Asus UX490UA-BE033T – Recenzia . ASUS Zenbook 3 Deluxe (UX490UA) je úspešná alternatíva MacBook Pro? ASUS Zenbook 3 Deluxe (UX490UA) je krásny a ľahký notebook. Asus UX490UA-BE033T je zástupcom vyššej triedy ultra-mobilných notebookov a potenciálnych záujemcov sa snaží osloviť elegantným vzhľadom, štíhlymi líniami a kvalitným prevedením. Napriek menším rozmerom pôsobí jeho klávesnica nestísněným dojem a veľmi dobre sa na nej píše. Keď sa k tomu pridá pomerne presný touchpad a kvalitný displej bez PWM blikania, je na tomto počítači radosť pracovať.

 

Ak hľadáte kancelársky prenosný počítač, ktorý možno jednoducho odviezť do kaviarne alebo cestovať, Zenbook 3 Deluxe je dobrou voľbou

 

Tip –  Recenzie od zákazníkov nájdete aj v niektorých eshopoch ( Heuréka.sk )

 

Top ponuky – Eshopy overené zákazníkmi 

 TPD.sk – 1 289.00 €

Hej.sk – 1 299.00 €

Andreashop.sk – 1241.53 €

Alza.sk – 1 359 €

Aktuálne ceny si overte v eshopoch

 

Výhody

tenký a s nízkou hmotnosťou
vynikajúci displej
dobrá stabilita uhla pohľadu
atraktívny dizajn
ohromujúca konštrukcia
dobrá klávesnica a trackpad trackpad značky Microsoft Precision
dobré reproduktory – zvuk
rýchly výkon
odolné prevedenie
hardvér
špičkové špecifikácie a konektivita (s dodávanými adaptérmi)
pohodlná klávesnica a presný touchpad
3 porty, čo je dobré pre zariadenie tejto veľkosti, ale bez SD slotu
úžasná veľkosť pre laptop 14 “
skvelé spracovanie

Nevýhody

priemerná výdrž batérie
ventilátor beží prakticky neustále a v tichu je počuť
žiadna dotyková obrazovka
zlá webkamera
chýba rozlíšenie 2K alebo 4K
žiadne USB-A , iba tri porty typu USB-C
nie je tu ani čítačka kariet
maximálny jas by mohol byť o niečo vyšší a minimálny jas by mohol byť o niečo nižší
pomerne tmavá a lesklá obrazovka

Asus UX490UA-BE033T – Recenzia podrobnosti

Prevedenie a konfigurácia

Všetky klasické (nekonvertibilné) Zenbooky sú si veľmi podobné a Asus sa u nich do žiadnych veľkých odlišností nepúšťa. Niektoré modely však začal robiť tenšie a luxusnejšie. Asus má v ponuke pätnásťpalcové ZENBOOK Pro i otáčavé ZENBOOK Flipy, ale tiež jeden model označený ako ZENBOOK 3 Deluxe.

Ten sa pýši hlavne tenkým a ľahkým prevedením s hrúbkou 12,9 mm a hmotnosťou 1,1 kg. Na pohľad sa líši aj použitím tenkého rámu okolo displeja, hoci taký má viac ZENBOOK. Model Deluxe má však byť výnimočný a Asus sa u neho chváli celým radom ocenení.

Hliníkové telo je opäť vyrobené s hodinárskou presnosťou a sústredné kruhy na veku u ZENBOOK nesmie chýbať. Povrch je dvakrát eloxovaný a okolo rámčeka sa tiahne elegantný zlatý prúžok. Označenie Deluxe má svoje opodstatnenie. Existuje v tmavo modrom a strieborne šedom prevedení.
Jeho konfigurácie sú ponúkané s procesormi Intel Core siedmej generácie, displej môže mať rozlíšenie až 4K, úložisko až 1 TB a pamäť až 16 GB. Slabinou sú však konektory, ZENBOOK totiž ponúka iba tri porty typu USB-C, z ktorých dvaja majú podporu rozhrania Thunderbolt 3. Nie je tu ani čítačka kariet.

Ide vlastne o nástupcu modelu ZENBOOK 3 UX390 predstaveného na Computexe 2016, ktorý ale vtedy po vzore MacBooku ponúkal len jediný port USB-C, utopené kurzorové šípky a bol (zbytočne) ešte o milimeter tenší, než nový ZENBOOK 3 UX490. Operačným systémom je Windows 10 home, ale niektoré konfigurácie majú aj Windows Pro.

Tento ZENBOOK nemá disk rozdelený na oddiely, operačný systém a dáta tak máte pod jedným písmenom. Asus je pritom jediným výrobcom, ktorý väčšinou disk rozdelí na C a D a je škoda, že to u tohto modelu neurobil. Nie je ale veľký problém si disk doma rozdeliť dodatočne.

ASUS Zenbook 3 Deluxe Design

„Sexy“ je jediné slovo, ktoré nám pomôže popísať dizajn modelu Zenbook 3 Deluxe. Je ťažké uveriť, že tento kompaktný a tenký notebook má 14-palcový displej. Len 12,9 mm je neuveriteľne tenký, dokonca o 30% tenší než Macbook. Pretože váži iba 1,1 kg, je zariadenie veľmi jednoduché na prepravu. V porovnaní s menším Zenbookom 3 Zenbook 3 Deluxe vzrástol z 12,5 palca na 14 palcov, ale len 1 mm hrubý a 300 gramov ťažší. Presné rozmery sú 329 x 210 x 12,9 mm.

Okraj obrazovky je jediným aspektom, v ktorom Zenbook zaostáva. Okraj s rozmermi 7,46 mm je tenší než ten ostatný prenosný počítač Asus , ale Dell XPS 13 alebo Lenovo Yoga 910 . Okraj obrazovky však nie je veľmi široký a sklo sa úplne rozširuje na okraj, čo prináša veľmi elegantný dojem.

Farba „Royal Blue“ vyzerá veľmi ušľachtilá so zlatými akcentmi a zaisťuje, že zariadenie vynikne z hromady strieborných prenosných počítačov. ASUS tiež ponúka verziu „Quartz Grey“, ktorá sa môže stať súčasťou nudného strieborného trendu.

Zenbook je vyrobený výlučne z hliníka a má jedinečnú konštrukciu. ASUS tiež poznamenáva, že sa používa vysokokvalitný hliník „space-standard“. Mal by byť o 50% stabilnejší ako obyčajné zliatiny hliníka.

Zenbook sa naozaj cíti veľmi robustný a dobre vyrobený. Veko a klávesnica dávajú trochu za sebou, ale čo sa dá očakávať na tenkom notebooku. V opačnom prípade je stavba prvou triedou.

Kruhový dizajn na kovovej chrbte vyzerá úžasne, zvlášť keď svetlo svieti na nej. Ale on je tiež magnetom pre odtlačky prstov. Nemôžeme ani dostatočne zdôrazniť, aké krásne zlaté akcenty vyzerajú na strane, na logu a na tlačidlách.

ASUS Zenbook 3 Deluxe Hardvér

Tento dobre pripravený prenosný notebook ponúka konkurenčné špecifikácie a dobré spracovanie.
Zenbook UX490 má 2 porty s USB Type-C 3.1 Gen 2 s Thunderbolt 3, ktoré podporujú duálne 4K UHD displeje a 1 port s portami USB Type-C 3.1 Gen 1 a 3 s USB Type-C Thunderbolt 3 ,

Skvelá vec v tomto nastavení je, že môžete súčasne pripojiť dva monitory 4K, externú grafickú kartu a ďalšie periférne zariadenia Thunderbolt 3. Každý port je taktiež skvelý na nabíjanie, takže nemusíte odpojiť žiadne zariadenia, ak chcete nabíjať laptop.

Ak hľadáte kancelársky prenosný počítač, ktorý možno jednoducho odviezť do kaviarne alebo cestovať, Zenbook 3 Deluxe je dobrou voľbou.

ASUS prichádza s fantastickým notebookom. Na základe našich skúseností s minulými notebookmi ASUS osobne potvrdzujeme, že zariadenia sú robustné a starajú sa o vek

Závesy sú malé, ale pomerne stabilné a ľahko sa otvárajú a zatvárajú. Vždy držia obrazovku na svojom mieste a nechajú displej nakloniť dozadu až o 145 stupňov. Obrazovka tiež nie je mimoriadne náročná, takže notebook sa neprekrýva ani pri maximálnom naklonení.

RAM je spájkovaná, čo je dôvod, prečo upgrade nanešťastie nie je možný, čo osobne považujem za veľmi sklamaním. SSD a čip WLAN je možné vymeniť. Zadná časť je skrutkovaná pomocou skrutiek 8 Torx T5 a po odstránení skrutiek sa dá ľahko odstrániť.

Pokiaľ ide o hardvér, 46Wh batéria je najväčší problém. V časti o batérii môžete prečítať o tom, ako zlyhá životnosť batérie, ale je to zrozumiteľné kvôli malej veľkosti batérie a 14-palcovej obrazovke. Malá batéria tiež prispieva k nízkej hmotnosti zariadenia.

ASUS Zenbook 3 Deluxe displej

Nie 2K alebo 4K, ale dobrý displej 1080p
Maximálny jas by mohol byť o niečo vyšší a minimálny jas by mohol byť o niečo nižší
Dobrá stabilita uhla pohľadu
Žiadna dotyková funkcia

Zenbook 3 Deluxe má 14-palcový displej s tenkou sklenenou hranou, ktorá je na každej strane široká len 7,46 mm a zasahuje do rohov. Obrazovka má rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov, takže bohužiaľ chýba rozlíšenie 2K alebo 4K, ktoré sa používa v podobných drahých notebookoch.

Obrazovka je pokrytá ochrannou vrstvou Gorilla Glass 5 s lesklou povrchovou úpravou. Napriek tomu, že na displeji nie je žiadna vzduchová medzera, na displeji sa stále objavujú odlesky a odrazy, preto sme niekedy museli počas dňa zvyšovať jas obrazovky.

Jas obrazovky sa pohybuje od 15 do 276 cd / m2 a hoci sú tieto hodnoty pomerne nízke, mohol by som sa pozrieť na Netflix v tme, jas nie je dostatočne nízky na to, aby mi to bolo príjemné. Čo sa týka jasu obrazovky v jasne osvetlených kaviarňach, želám si, aby bol maximálny jas trochu vyšší. Meraný kontrast je 1 až 860.

ASUS Zenbook 3 Deluxe klávesnica a trackpad

Dobrá klávesnica
Vynikajúca trackpad značky Microsoft Precision

Klávesnica UX490 má pekne veľké klávesy s dobrým odstupom, ale trvalo mi niekoľko hodín, kým som sa dostal do normálnej rýchlosti písania. Najskôr som musel zvyknúť na odolnosť voči tlaku a relatívne krátky zdvih 1,2 mm. Tlačidlá sú tiež osvetlené a ponúkajú tri rôzne úrovne jasu.

Problém s rozložením klávesnice je tlačidlo zapnutia / vypnutia, ktoré je integrované do klávesnice. Toto je štandardné na klávesniciach ASUS, tentokrát som však niekoľkokrát náhodou klávesy vypol a vypol notebook. Kľúče sú tiež pomerne hlasné – keď som sedel v tichej kaviarni a písal o niečo rýchlejšie, aj niekto ma videl ďalej. To bolo zrejme nielen preto, že som písal rýchlo a veľa, ale aj kvôli hlasným kľúčom.

Trackpad vyrobený zo skla vyrobil spoločnosť Elan a je vybavený certifikátom Microsoft Precision a príslušnými ovládačmi, takže nemusíte nič robiť sami. Zvyčajne vždy musíme nastaviť sami na trackpadoch ASUS, aby fungovali správne. Trackpad Zenbook 3 Deluxe funguje veľmi dobre, nemali sme žiadne problémy s neregistrovanými dotykami alebo skákacími kurzormi (čo bol veľký problém s pôvodným Zenbookom 3). Funkcia mechanického kliknutia má dokonalý odpor v tlaku a funguje ľahko v ľubovoľnom bode trackpadu. Pravý dolný roh nebol skôr ako v ľavom hornom rohu. Trackpady, ktoré majú tento problém od začiatku, zvyčajne nie sú veľmi staré.

Okrem toho má trackpad integrovaný snímač odtlačkov prstov v pravom hornom rohu. Nenašli sme žiadne problémy s snímačom odtlačkov prstov, a preto sme optimistickí, že tu boli odstránené problémy s pôvodným Zenbookom 3. Rovnako ako jeho malý brat, bohužiaľ, nemá žiadnu funkciu Windows Hello rozpoznávanie tváre, čo si vyžaduje kameru s väčšou hĺbkou ostrosti. Je ťažké robiť bez tejto funkcie, akonáhle ste ju používali, ale snímač odtlačkov prstov je dobrou náhradou.

Asus Zenbook 3 Deluxe zvuk

Dostatočný zvuk
Štyri reproduktory Harman Kardon

Ak hľadáte notebook na sledovanie filmov, tak je Zenbook 3 Deluxe dobrou voľbou . Kvalita je dostatčná a basy sú slušné. Sú nainštalované celkom štyri reproduktory Harman Kardon. Dve reproduktory sú nad klávesnicou a ďalšie dva sú na spodnej časti jednotky.

ASUS má predinštalovanú aplikáciu Audio Wizard, ktorá vám umožňuje vybrať si rôzne zvukové profily. Výber režimu videozáznamu alebo hudby skutočne mení. Aplikácia nanešťastie automaticky nerozpozná vhodný režim založený na prehrávanom materiáli.

Ak hľadáte notebook na sledovanie filmov, ste dobre obsluhovaní v zariadení Zenbook 3 Deluxe. Objem je dostatočne vysoký a basy sú slušné. Sú nainštalované celkom štyri reproduktory Harman Kardon. Dve reproduktory sú nad klávesnicou a ďalšie dva sú na spodnej časti jednotky.

ASUS má predinštalovanú aplikáciu Audio Wizard, ktorá vám umožňuje vybrať si rôzne zvukové profily. Výber režimu videozáznamu alebo hudby skutočne mení. Aplikácia nanešťastie automaticky nerozpozná vhodný režim založený na prehrávanom materiáli.

Webová kamera ASUS Zenbook 3 Deluxe

Zlá kvalita

Videohovory s priateľmi sú bežnou praxou. To, že ASUS má iba 0.3 MP fotoaparát, je rovnako šokujúce ako kvalita obrazu samotného fotoaparátu.

V dobre osvetlenej miestnosti bol tento obrázok najlepší výsledok . Fotografia vyzerá hrozne, nie je to ostrý a moja tvár vyzerá skreslená. Ak máte dlhú vzdialenosť alebo máte priateľov v zahraničí, s ktorými chcete pravidelne hovoriť, táto kvalita fotoaparátu je úplne neprijateľná.

Rád by som sklonil môj smartphone proti obrazovke a používať predný fotoaparát, kvalita VGA pri 30fps jednoducho nie je dosť dobrá.

ASUS Zenbook 3 Deluxe Výkon

Notebook pracuje dobre v každodennom živote, dokonca aj s náročnými vecami, ako je Photoshop alebo hry. Thunderbolt 3 umožňuje pripojiť až dva monitory 4K kvôli rýchlemu prenosu dát s kapacitou 40 GB / s a ​​Core i7-7500U, ktoré môžu dočasne poskytnúť zosilňovaciu frekvenciu 3,5 Ghz.

ASUS Zenbook 3 Deluxe je vybavený špičkovými špecifikáciami, navyše k i7 je tiež 16 GB vstavanej pamäte. Je to však spájkované, takže upgrade nanešťastie nie je možný. CPU je súčasťou radu U, takže zameranie tohto modelu je na nízku spotrebu energie. Procesor i7 je schopný zvládnuť náročné úlohy, ako je Photoshop alebo editácia videa. Možno to nie je tá najlepšia voľba pre ľudí, ktorí chcú používať Adobe Creative Suite, ale mohli by som jednoducho upraviť videá a fotky pre túto recenziu na Zenbook 3 Deluxe.

Ventilátor z polyméru z tekutých kryštálov s hrúbkou 0,3 mm zabezpečuje, že sa vzduch rýchlo presunie z procesora na medené teplo. Tepelné potrubie potom prenáša teplo z procesora. Hoci tento systém zaisťuje, že zariadenie je vždy chladné, je tiež veľmi hlučné. Pri napájaní z batérie sa ventilátor tiež často zapína, približne 75% času.

ASUS Zenbook 3 Deluxe životnosť batérie

Životnosť batérie približne 5 hodín s jasom obrazovky 50%.
Pre 14-palcový displej by mal ASUS inštalovať väčšiu batériu.

46Wh batéria je len o 6Wh väčšia ako 12,5-palcový Zenbook 3, pretože 14-palcový displej nie je dostatočne veľký upgrade.

Batéria je plne nabitá za 1 hodinu a 45 minút, ale sme sklamaní všeobecnou životnosťou batérie. Batéria trvá asi 5 hodín, čo nestačí na to, aby som sa dostal cez deň.

Pri priemernom používaní prehliadača Chrome alebo Edge, posla, hodinovej televíznej série so zvukom cez reproduktory a 25 minút Photoshopu s jasom obrazovky 50% a osvetlením klávesnice najnižšej úrovne bola životnosť batérie 5 hodín a 15 minút.

 

Tip – Skúste hľadať recenzie nielen na Heuréke ale aj v eshopoch 

 

Top ponuky – Eshopy overené zákazníkmi 

 TPD.sk – 1 289.00 €

Hej.sk – 1 299.00 €

Andreashop.sk – 1241.53 €

Alza.sk – 1 359 €

Aktuálne ceny si overte v eshopoch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Anti-Spam Quiz:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.