Canon EOS 6D – Recenzia

Canon EOS 6D – Recenzia

Keď všetko zvážime , tak Canon EOS 6D je vynikajúcou voľbou pre nadšencov a amatérskych fotografov hľadajúcich full-frame zrkadlovku. Títo užívatelia zistia, že majú všetko, čo potrebujú a ešte aj niečo navyše. Táto zrkadlovka je určená hlavne pre vášnivých cestovateľov , ktorí radi fotia krajinky , ako aj pre tých ktorí dávajú prednosť portrétom. Ponukne pevnú konrolu nad hĺbkou ostrosti. Na výber máte množstvo širokouhlých objektívov EF. Je možné si zvoliť citlivosť rozsahu 100 až 25600 , čo uľahčuje zachytenie ostrých a prirodzených snímok aj v tmavom prostredí.

Canon EOS 6D je fotoaparát s profesionálnou obrazovou kvalitou a vynikajúcimi technológiami. Je ideálny pre krajinu, makro. Pre šport, zvieratá v prírode a rýchle akcie vôbec musíte počítať s s kreatívnou kompozíiou mimo stredu. , vďaka slabšiemui autofokusu. Vďaka malej hmotnosti je výborný pre cestovanie.

Canon EOS 6D

Canon EOS 6D Hodnotenie

Názory zákazníkov

Telo je spracované výborne dobre sa drží v rukách pôsobí odolne a kvalitne. Jeho odolnosť som mal možnosť už viackrát otestovať v daždi a žiaden problem všetko funguje ako má. Zaostrovanie hlavne pri stredovom bode je bezproblemove rychle a zaostrí takmer za uplnej tmy čomu som moc nechcel z reklamných brožur veriť ale naozaj sa chytá a ostrí bezproblemovo aj pri zlých svetelných podmienkach. Sám si vystačim so stredovým ostriacim bodom ostatné využívam málo radšej vždy prekomponujem. Ked potrovnavam obrazovu kvalitu s mojou 550D a 50D tak 6D je už iná káva… podanie farby , prechody , tony pleti ,ostrosť všetko je špičkové ani som neveril aky je to rozdiel prejst na FF zrkadlovku. ISO je zvladnute pri 6D na výbornú a do ISO 10 000 nič neriešim. na menšie výtlačky je ešte unosná hranica ISO 25 600.

Nakoniec je tu wifi o ktorej som si myslel že ju nikdy nevyužijem ale predsa. nie je nič lepšie ako sparovať foták s tabletom postaviť statív pred krmítko a na dialku v tichom režime cvakať vtákov pri krmení. Osobne som so 6D nadmieru spokojny a kedže nefotím šport ani akčné scény plne mi postačuje.

Zaujimava zrkadlovka od Canonu ktora exceluje najma pri slabsom osvetleni. Je to zaroven najlacnejsi FF od Canonu, no napriek tomu ma co ponuknut. Ak hladate fotoaparat najma na portrety a krajinky.. toto moze byt ta spravna volba. Ak hladate nieco skor na sport.. 7D mk II. bude lepsia volba.

 

Výhody

Výborná ergonómia – veľmi dobre sa drží
Full Frame sensor
Diaľkové ovládanie cez Wi-Fi
Malá váha
Svižnejšie automatické ostrenie s výborným stredovým senzorom
Vylepšené ovládanie
Wifi – možno v kombinácii so smartphonom používať ako náhradu výklopného displeja
Zlepšenie kvality obrazu – šum pri vysokých hodnotách ISO
Technológie GPS a Wifi
Nízky šum
Odolné telo
Nastavenie Auto ISO je možné stanoviť si rozsah ISO a najdlhší čas uzávierky
Jednoduché ovládanie
Vysoká kvalita obrazu
Cena

Nevýhody

Autofokus má opäť iba jeden citlivý krížový senzor
Iba jeden slot a navyše na SD karty
Výkon blesku
Starší model
Telo je zrejme menej odolné voči vodnej pare
Obmedzené prekrytie hľadáčika

 

Tip – Recenzie od zákazníkov nájdete aj v niektorých eshopoch – Heuréka.sk 

 Top ponuky 

 TPD.sk – 1 299,00 €

 Digital24.sk – 1 288,00 €

 

Canon EOS 6D Recenzia podrobnosti

Canon EOS 6D je teraz viac ako päť rokov držaný a nedávno bol nahradený EOS 6D Mark II . Bola vylepšená výkonnosť a revidovaný systém AF, je to oveľa pokročilejší a najaktuálnejší DSLR. V mnohých ohľadoch je Canon EOS 6D prvým skutočným digitálnym fotoaparátom s plným rámom a skutočným nadšencom. Zatiaľ čo modely Canon EOS 5D Mark III a Canon EOS 1DX majú aj senzor s plným rámom, dizajn a ovládanie fotoaparátu Canon EOS 6D je ďaleko bližšie k modelu formátu APS-C Canon EOS 60D .

Canon EOS 6D – Full frame

Menšia veľkosť a hmotnosť tela, rovnako ako redukovaná sada funkcií, potvrdzujú, že Canon 6D je určený pre nadšencov alebo cestovateľov. Tento model s Full framom za takúto cenu láka , ale má aj svoje negatíva. Full Frame nie je práve najlacnejšía záležitosť. Canon nám cenami a technológiami, ktoré namiešal do nových „full frame“ fotoaparátov Canon EOS 6D a Canon EOS 5D Mark III, poriadne poplietol hlavy.

Canon EOS 6D – Rozmery filmu

Rozmer filmu 24 × 36mm (v digitálnej dobe tzv. Full frame skratkou FF) je štandardom pre ambicióznych fotografov od roku 1913, kedy Oskar Barnack v nemeckom Wetzlare vyrobil prvé prototypy legendárny LEICA určené vtedy pre krajinárske fotografov na ich cestách do hôr.

Canon EOS 6D – Rozlíšenie

Rozlíšenie CMOS senzoru u Canon EOS 6D je 20,2 Mpix vs. 22,3 Mpix u Canon 5D Mark III a 21 u 5 rokov starého Canon 5D Mark II (21,2Mpix). Nikon sa vydal cestou o trochu vyšších rozlíšení: Nikon 600D má 24,7Mpix a 800D 36,3Mpix. Znamená to viac detailov, ale aj viac šumu a tiež pamäťových kariet, na druhú stranu však lepšie šance pre vylepšovanie obrazu fotografom pomocou programov v počítači. Cesta Canonu je naopak menšie rozlíšenie okolo 21 Mpix tj. Väčšie elementárne pixel (plocha senzorov je u oboch výrobcov rovnaká) a možnosť v ňom lepšie odstrániť šum priamo vo fotoaparáte.

Canon EOS 6D – Konštrukcia – Ergonómia

Horná časť tela EOS 6D je plastová, aby GPS-ka mohla prijímať a WIFI vysielať, inak horčíková zliatina. Pretože mám malé ruky, menšie rozmery tela proti môjmu 5D Mark II mi nevadia. Fotoaparát sa drží veľmi príjemne. Malá váha je pre cestovanie veľkou výhodou. Fotoaparát som testoval na počas vianočných sviatkov, kedy striedavo snežilo a pršalo vrátane prechodov zima teplo, všetko fungovalo bez problému pri dodržaní bežných zásad pre fotografovanie v zime. To, že skelet nie je celý z horčíkovej zliatiny ako u 5D Mark II aj 5D Mark III, nevidím ako zásadný problém. Telo 6D však určite nie je odolné voči vodnej pare, ktorá zničila 5D Mark II môjho kamaráta počas jednej noci v mokrom fotobatohu. S tým proste musíte počítať a hada nedráždiť.

Canon EOS 6D – Ovládanie

Hoci ide o FF zrkadlovku, čo sa týka ovládania, má oveľa viac spoločného s APS-C modely Canon EOS 7D a Canon EOS 60D než s Canonom 5D Mark III. To je dobrá správa pre tých, ktorí chcú prejsť z týchto prístrojov na FF, aj keď tu žiaľ nebudú môcť používať svoje objektívy s označením EF-S.

Tlačidiel ovládačov v porovnaní s Canon 5D Mark II a 5D Mark III ubudlo, ale nevadí to. Nie som príliš šikovný „stláčal“ a preto mám rád jednoduchosť až blbuvzdornost. Jedno tlačidlo – jedna funkcia. To hlavné ako ISO, režimy snímania a režimy autofokusu sú tam, kde majú byť. Vlastné tlačidlá nemajú vyváženia bielej a korekcie výkonu blesku. Pretože fotografujem prakticky všetko do formátu RAW, farebnú teplotu nechávam väčšinou v automatickom režime. To pri dennom svetle funguje spoľahlivo a zlyháva len u nízkych farebných teplôt. Trochu horšie je to s kompenzáciou výkonu blesku. Osobne s bleskom fotografujem minimálne, ale fotografom blýskajícími na ľudí (svadby, reportáže pre média atď.) Či zvieratá toto tlačidlo v blízkosti spúšte môže trochu chýbať.

Canon EOS 6D – Zopár tipov na ovládanie

Ak si chcete rýchlo prenastaviť farebnú teplotu alebo upraviť kompenzáciou výkonu blesku, použite tlačidlo „Q“ a zmeňte nastavenia cez display. Je to oveľa rýchlejšie ako cez Menu. „Q“ ešte u Canonu Mark II 5D nebolo a je to dobrá vec.

Nastavte si lupu v menu pre zväčšenie na skutočnú veľkosť 1: 1 pre rýchlu kontrolu ostrosti. Na jedno stlačení lupy potom okamžite vidíte to, čo potrebujete. Zadným kruhovým joystickom potom ešte môžete nabehnúť aj na miesto, ktoré vás v kompozícii najviac zaujíma. Do tej doby, než som toto nastavenie v menu našiel, som pri zväčšovaní náhľade otáčal otočným ovládačom a nadával, že je to zdĺhavé a nepohodlné.

Vodováha na display sa hodí pri fotografovaní krajiny, hlavne keď fotografujete panorámy. Sledovať bublinku na vodováhe je príšernosť. Tá elektronická sa vyvolá dvojitým stlačením tlačidla INFO. A ak to stále nepôjde, povoľte si vodováhu v menu s označením kľúč 3 – zobrazenie tlačidla info.

Nastavte si to najdôležitejšie čo občas, ale pravidelne používate cez My menu. My menu je stará vec a má ju aj 5D Mark II. Tu je ale oveľa viac nastavení. Môžete si navoliť maximálne 6 položiek čo je OK. Na cestovanie sa mi zdá rozumné: informáciu o stave batérie, GPS, formátovať kartu. ďalšie je asi dosť individuálne. Príkladom môže byť v menu trochu zapadnutej nastavenia v rámci Auto ISO.

U 6Dčka sa mi páči, že u nastavenie Auto ISO je možné stanoviť si rozsah ISO a najdlhší čas uzávierky, aby ste zamedzili prípadom, kedy automatický režim bude vyrábať snímky s pre vás neprijateľným šumom a alebo naopak neostré fotky, lebo nevie čo ste schopní udržať z ruky. Toto nastavenie sa môže naraz pri akcii, kedy sa rozhodnete strieľať hlava nehlava, nečakane hodiť. U Canon EOS 5D Mark II je síce Auto ISO, ale pretože je plne automatické, nikdy som po ňom v rozhodujúcej chvíli nesiahol, lebo som nechcel mať zbytočne zašumelo fotky. V okamihu, keď však neustále kontrolujete expozície, sa nemôžete úplne koncentrovať na vlastnú fotografovanie .

Užívateľ oboch Canon 5D si nebude môcť zvyknúť na to, že náhľad a kôš pre mazanie bol premiestnený doprostred prístroja. Ak si napríklad kúpite nové 6D a ponecháte starý 5D mark II ako druhé alebo záložný telo, bude to trochu vadiť. 6D nemá totiž žiadne tlačidlá vľavo od display ako 5D – viď obrázky vyššie. Výhodou je, že na tlačidlá display a kôš dosiahnete vďaka malému rozmeru 6Dčka jednou rukou.

Palcový joystick zaostrovacích bodov je pre mňa príjemnejšie a spoľahlivejšie než ten nový vstavaný vo veľkom otočnom ovládači na zadnej stene. U 6D s jedným spoľahlivým krížovým sensorom autofokusu ho však zasa toľko nevyužijete.

Display u 6D je v porovnaní s 5D Mark III o trochu menší. Podľa poklepe má jasne plastový kryt vs. lepší materiál a asi aj ochrana u 5D Mark III. Obraz oboch je o trochu lepšia ako u dnes postaršieho pána menom 5D Mark II.

Otočné koliesko expozičných režimov má zámok, aby ste pri manipulácii s fotoaparátom omylom neprepli z A do Manuálu, čo sa mi občas stávalo u Marka II.

Canon EOS 6D – Uzávierka

Keď mi poviete závierka, vždy si spomeniem na príbehy z fotografovania v pravoslávnych kostoloch v Rusku. S Canonom 5D Mark II je stlačení spúšte jednoducho rana a ja som vždy nervózny, pretože viem, čo príde. Proste vďaka moc za Silent mode. Fotografovanie cez živý náhľad je síce ešte o trochu tichšie, ale nemôžete pri ňom mať oko v hľadáčiku. Zrkadlovku pri štýle fotografovaní ala kompakt roztrasie.

Podľa technickej špecifikácie závierka 6D má vydržať 100000 záberov vs. 150000 uvádzaných pre obe 5Dčka.

Viem, že športové fotografi a niektorí fotografi zvierat v divokej prírode majú radi tzv. Guľomety. Pri fotení koní pri skoku na Veľkej pardubickej som videl jasne prečo. Ak však chcete maximálne rozlíšenie / kvalitu obrazu a zároveň aj maximálny počet snímok za sekundu, tieto dva parametre idú jeden proti druhému. Hnuteľné maximalista tohle privádza do profesionálnej rady 1D. Z čias středoformátu som zvyknutý čakať na jediný záber. Preto je pre mňa 4,5 fps aj spomalená 3 fps v tichom móde dostatočnej (5D Mark II má hlučných 3,5 fps, 5D mark III vie 6 a tiež samozrejme i silent mode). Vlastne takto fotografujem len výnimočne. Zaujímavá možnosť je nastavenie autofokusu na presnosť v režime sekvenčného snímania vs. rýchlosť. Toto som nevyskúšal, ale ušetrí vám to asi veľa času pri premazávanie fotiek. To je to, čoho sa bojím pri sekvenciu. Menej a ostrejších je lepšia ako digitálny smrť, tj. Príliš veľa fotiek.

Canon EOS 6D – Autofokus

Tu je asi najväčšie sklamanie a už sa o tom veľa popísalo. Canon EOS 6D má iba jeden veľmi citlivý krížový senzor uprostred hľadáčika. Rovnaké ako pri Canon 5D Mark II. Za špičkový autofokus s až 41 krížovými senzormi (v závislosti na clone) si musíte priplatiť cca 25000Kč a ísť do Canon EOS Mark III . Ak fotografujete krajinu alebo architektúru, toto vám vôbec nebude vadiť. Aj inak sa s jedným spoľahlivým senzorom žiť dá. Takto po svete s Canon 5D Mark II behá tisíce fotografov. Stredový senzor funguje spoľahlivo a tento u 6Dčka sa zdá ešte citlivejšie ako ten starý a to nielen podľa špecifikácie. Akonáhle však začnete fotografovať ľudí, zvieratá a pod., Nebudete mať čas překomponovávat a budete fotografovať tzv. Stredovky a strácať kvalitu nasledujúcim orezom. Čím dlhšia ohnisková vzdialenosť objektívu, tým to samozrejme bude horšie.

V tejto oblasti jednoznačne Nikon pritlačil na pílu a vlastníkom D600 pekne nabalil 9 krížových senzorov, ktoré som testoval a fungujú výborne , aj keď ich citlivosť je -1EV vs. -3EV. Musím povedať, že ty ani tu, ani u Canon 5D Mark III nejdú viac k okraju hľadáčiku, ako by sme si predstavovali.

Celkovo však ostrenie 6D v porovnaní s 5D Mark II pôsobí svižnejšie. Za tým jasne stojí nový procesor DIGIC. Ten pomôže napríklad aj pri výpočtoch pri potlačení šumu pri dlhých expozíciách pri nočnom fotografovaní alebo infra (niekoľko sekúnd vs. niekoľko minút u 5D Mark II).
Na meranie expozície a jej kontrole nemám výhrad, je tu všetko čo fotograf potrebuje (režimy merania, kontrolné mód indikujúce prepálená miesta, histogramy, ktoré sú pre dnešného fotografa nutnosťou a v tejto kategórii prístrojov už normálnym štandardom.

Canon EOS 6D – Meranie a ukládanie dát

Dobrá správa je, že Canon 5D Mark II, 5D Mark III aj 6D používajú rovnaké batérie. Kontrola stavu pre značkové batérie, ktoré používam, funguje rovnako ako u 5D-čiek.

Zlá správa je, že Canon v EOS 6D nepoužil v tejto triede v minulosti tradičné ao poznanie robustnejší CF karty a nasadil SD karty. Viem, sú lacnejšie, počítače na ne mávajú slot. Problém ale nie je, že sú trochu pomalší ako CF (sekvenciu v 6D stíhajú). Na trekoch v horách, kde nie je elektrika, používam značkové CF karty. Často vôbec nie sú podmienky pre zálohovanie. K SD karte 16GB a vyššie takú dôveru nemám. Zároveň veľmi vítam trend zdvojeného slotu pre pamäťové karty pri modeli 5D Mark III alebo Nikon D800, kde je navyše hlavnou slot CF. Bohužiaľ toto nie je prípad 6D.

Canon EOS 6D – GPS

Funguje dobre. Keď som prvýkrát zapol prístroj, hľadal Kašperské Hory asi 30 minút. Je to predsa len Japonec. Potom sa ale držal ako kliešť veľmi presne. Keď som nahral fotku do Lightroomu ver. 4.3, okamžite presne a správne zobrazil na mape, Pre cestovateľov, ktorý občas fotografuje a nevie, kde vlastne je, je GPS-ka úžasná vec. Máte ju tu pekne vo fotoaparáte a píše rovno do EXIF. Super. Ale napriek tomu pozor. Zapnutá GPS spotrebováva energiu z batérie a za niekoľko dní vám ju spotrebuje aj bez fotografovania. V praxi to znamená vypínať a zapínať len keď potrebujete záznam alebo ak nemáte problém každý cca druhý deň si dobiť. Vlani na mesačnom treku v Himalájach sme boli s batériami silno na hrane a určite by som si nedovolil ju často zapnúť. Jednoznačná pochvala.

Canon EOS 6D – Wifi

Ovládanie fotoaparátu na diaľku mobilom zatiaľ asi moc nevyužijem. Chápem, že takto môžem nalíčiť foťák az diaľky 30 metrov ovládať. Na Facebooku aktívny moc nie som, aby som ihneď zdieľal fotky priamo z expedície. Ale časom to treba príde. Určite to je dobrý nápad, ktorý pritiahne nových zákazníkov do FF kategórie.

Canon EOS 6D – Video

Canon EOS 6D nie je primárne určený pre videografy. Tu je Mark III oveľa lepšie pripravený. Napriek tomu aj tu v porovnaní s kedysi revolučným Canon EOS 5D Mark II výrobca opäť trochu prisypal: kontrolu úrovne hlasitosti a možnosť počúvať zvuk pripojením slúchadiel. To druhé pri cestovateľských reportážach asi moc nevyužijem. Fotograf na cestách musí maximálne obmedziť akékoľvek príslušenstvo.

Canon EOS 6D – Obraz – Kvalita

Kvalita obrazu pri vysokých hodnotách ISO je pre mňa kľúčová a stále je tu priestor na zlepšovanie. V divokej prírode vidíte zvieratá najčastejšie skoro ráno a potom zase večer, kedy je hrozne málo svetla. Fotografujeme pri svetle ohňa či sviečok či pri slabom pouličnom osvetlení. Každá clona zlepšenie je jednoducho výborná vec.

Dnes má cenu sledovať tento parameter od ISO 800 vyššie. Pretože som už otestoval Canon EOS 5D Mark III nečakal som zlé správy, čo sa potvrdilo. Z výrezov vidíte, že je poznať o desať percent väčšie rozlíšenie a ľahko mäkšie kresba u Canon EOS Mark III a naopak trochu menej šumu. Pre fotografickú praxi je tento rozdiel nevýznamný. Laboratórne čísla DXO samozrejme rozdiel meria.

 

 

Tip – Recenzie od zákazníkov nájdete aj v niektorých eshopoch – Heuréka.sk 

 Top ponuky 

 TPD.sk – 1 299,00 €

 Digital24.sk – 1 288,00 €