Huawei P9 Lite – Recenzia

Elektonika Mobily

Huawei P9 Lite – Recenzia

Odľahčená verzia telefónu Huawei P9 Lite na mňa zanechala naozaj výborný dojem. Je to naozaj pekný, dobre stavaný telefón s pomerne výkonným procesorom, ktorý so sebou ako bonus nesie aj na strednú triedu pomerne dobrý fotoaparát, poriadne hlasný reproduktor, skvelú čítačku odtlačkov prstov a slušnú výdrž batérie. To všetko je pod taktovkou najnovšia verzia Androidu a nadstavbou, ktorá je síce úplne iná ako čistý Android či na čo ste zvyknutí u iných veľkých výrobcov. Rrozhodne sa o nej už nedá povedať, že by bola škaredá či pomalá.

Mínusy sa mi u tohto telefónu hľadajú naozaj neskutočne ťažko. Je pravda, že plast na chrbte by mohla vystriedať celokovová konštrukcia, nabíjanie by zaslúžilo zrýchlenie a 3 GB RAM by sa tiež nestratili, ale za cenu Huawei P9 Lite dostanete skvelý telefón, ktorý budete radi používať.

Huawei-P9-Lite
Huawei-P9-Lite – Hodnotenie

Výhody

krásny vzhľad
kvalita konštrukcie
výborne padne do ruky
čítačka odtlačkov prstov
dobrý jas
čitateľnosť na slnku
pekné podanie farieb
vysoká hlasitosť
kvalitný výstup do slúchadiel
dlhá výdrž
výborný pohotovostný režim
dostačujúci výkon
podpora microSD karet
jednotný vzhľad
optimalizácia
prehľadnosť a jednoduchosť
dobrý hlavní fotoaparát
výborná aplikácie plná možností
PRO mód pro fotografie i video
selfie cam
výborná sila signálu
NFC a LTE vo všetkých „našich“ pásmach

 

Nevýhody

niekomu môže vadiť použitý plast na chrbte
medzierka medzi sklom a konštrukciou
2.5D sklo by neuškodilo
nepresvedčivá kvalita zvuku
neskutočne pomalé nabíjanie
„Iba“ 2 GB RAM
niekoľko menších bugov
zbytočne predinštalované hry a aplikácie
nižšia kvalita fotiek za zhoršených svetelných podmienok
len priemerná video kvalita
optická stabilizácia by potešila
pomalejšie wifi

Recenzie zákazníkov nájdete na  Heuréka.sk

 

Huawei P9 Lite – Recenzia podrobnosti

Huawei vlani prišiel s odľahčenou verziou svojej vlajkovej lode a tá sa prakticky ihneď stala hitom. Rok sa s rokom zišiel a už tu máme nástupcu, Huawei P9 Lite. Lepši displej , nový procesor a fotoaparát, oveľa väčšia batéria a hlavne úplne nový dizajn, ktorý hrdo odkazuje na dospelú P9. To znie ako recept na zaručený úspech, ale je to skutočne tak? To sa dozvieme v dnešnej recenzii.

Minuloročná odtučnená verzia vtedajšieho vlajkového modelu Huawei P8 sa stala pre čínskeho výrobcu obrovským úspechom a tento rok sa pokúša v Číne tento úspech zopakovať. A treba povedať, že u nástupcu nezostal kameň na kameni. Nielenže má nová P9 Lite Full HD displej, nový osemjadrový procesor a 13Mpx fotoaparát, ale Huawei tiež veľmi dobre zareagoval na kritiku minuloročného modelu a prináša nám tentokrát aj lepšie materiály a hlavne oveľa väčšiu 3000mAh batériu. Vyzerá to, že si teda výrobca chce svoje veľmi dobré postavenie v strednej triede telefónov udržať za každú cenu.

Huawei P9 Lite  – Obsah balenia

Balenie svojím obsahom asi nikoho neprekvapí. Nájdete tu klasické príslušenstvo, na aké sme už pri moderných telefónov zvyknutí. Po otvorení krabičky na vás vykukne telefón a pod ním nájdete v priehradke microUSB kábel a adaptér na nabíjanie, manuál, slúchadlá a, ako už je tomu u Huawei zvykom, tiež ochrannú fóliu na displej.

Huawei P9 Lite   – Dizajn a konštrukcia

Huawei P9 Lite  by ste si mohli letmým pohľadom ľahko pomýliť s dospelou P9 . Rovnako oblé tvary, čítačka odtlačkov prstov na zadnej strane, fotoaparát nám kryje lesklý plast a prichádza hneď v troch farebných variantoch: biela, čierna a stále populárnejšie zlatá. Onen plast je však náznakom hlavného rozdielu, ktorý možno medzi týmito dvoma modelmi spozorovať, a tým sú jednoznačne materiály.

Ako už bolo povedané, fotoaparát nekryje sklo, ale iba naleštený plast. A práve s plastom sa stretnete na celom chrbte telefónu. Nie je však nutné hneď panikáriť. Vybraný plast je veľmi kvalitný, má príjemnú zmäkčenú úpravu a celý chrbát vďaka jemnému zakriveniu nádherne nadväzujú na boky telefónu. Pri bežnom držanie v ruke tak skoro ani nespoznáte, že telefón nie je z jedného kusu materiálu.

A práve vďaka zaobleniu hrán a príjemným rozmerom 146,8 × 72,6 mm sa Huawei P9 Lite  drží naozaj výborne v ruke. Navyše som mal vďaka hmotnosti 147 gramov istotu v úchope a nebál som sa s telefónom manipulovať ani v jednej ruke. To sa často o podobných telefónoch povedať nedá.

Iba 7,6 mm tenký profil telefónu umocňujú krásne kovové boky, ktoré sú tento rok novinkou. Celá konštrukcia vďaka tomu pôsobí hodnotnejším a hlavne pevnejším dojmom. Po celom obvode potom nájdeme klasický zoznam prvkov: na pravej strane tlačidlo pre reguláciu hlasitosti a pod ním zľahka drážkované vypínacie tlačidlo, vďaka čomu ho krásne spoznáte aj pri letmom dotyku.

Dolná hrana sa drží dnes veľmi populárneho rozloženia: vpravo reproduktor, uprostred microUSB konektor a vľavo len mriežka pre mikrofón. Na ľavej strane je len hybridný slot, a to buď pre dve nanosím karty, alebo, ako v mojom prípade, pre kombináciu SIM karta + microSD karta. Slúchadlá si potom môžete zapojiť do 3,5 mm jack konektora, ktorý má celú hornú hranu len pre seba.

Na chrbte telefónu nájdeme tiež bleskovo rýchlou čítačku odtlačkov prstov s podporou pár chytrých gest od Huawei, ako je stiahnutie oznamovacieho panelu pohybom dolu alebo vytvorenie fotografie či prijatie hovoru jednoduchým kliknutím a podržanie prsta

Huawei P9 Lite  – Displej

Predná plocha telefónu zaberá zo 70% veľmi vydarený 5,2 „Full HD IPS displej, ktorý ma naozaj milo prekvapil, a to nielen vďaka jemnosti 424 PPI. Disponuje veľmi dobrým jasom aj čitateľnosťou na priamom slnku a navyše má aj výborné podanie farieb. Tie sú totiž dostatočne výrazné a živé, aby upútali vašu pozornosť, ale nebijú toľko do očí ako trebárs presaturované farby u Samsungu. a ak sa vám predsa len výsledný obraz nepozdáva, môžete si upraviť teplotu farieb priamo v nastaveniach. Nad samotným displejom môžeme potom tiež nájsť malú notifikačná LED diodku, ktoré by určite neublížil trochu väčší jas.

Vzhľadom k celkovým tvarom telefónu a faktu, že v medzere medzi konštrukciou a displejom zostávajú nečistoty, by som však privítal prítomnosť 2.5D skla, ktoré by sa tu skutočne vyňalo.

Huawei P9 Lite  – Zvuk

Zvukovo Huawei P9 Lite  rozhodne nikoho neohromí. Na spodnej hrane má jediný reproduktor, ktorý pri manipulácii s telefónom ľahko zakryjete – v tejto oblasti sa teda žiadne novinky nedočkáme. Našťastie je však prekvapivo veľmi hlasný a ak dáte zvuk na 100%, nie je problém počuť hudbu aj v hlučnej miestnosti. Len musíte pri takejto hlasitosti počítať so znížením kvality, ktoré sa začne prejavovať zhruba okolo 80% hlasitosti. Telefón veľa zvýrazňuje výšky, a tak sa často stáva, že niektoré pesničky a zvuky splývajú do jedného veľkého hluku.

Na cestách vás potom spasí 3,5mm jack konektor, ktorý podával naozaj veľmi dobrý výstup a hudba z neho znela dobre aj v nie príliš kvalitných slúchadlách. Lepšie slúchadlá by som však jednoznačne dokúpiť odporučil,  ak chcete mať lepšiu kvalitu zvuku.

Huawei P9 Lite  – Batérie a výdrž

Pod plastovým krytom sa schováva oproti minulému roku obria 3000mAh batéria, ktorú bohužiaľ stále nemožno vymeniť. To však nezamŕza toľko ako v prípade minuloročnej P8 Lite, keďže tento rok je naopak jej nástupca skôr maratóncov, čo sa výdrže týka, než šprintérom. Výdrž sa pri neustále rozsvietenom displeji a stredne náročnom používaní pravidelne dostávala k 5 hodinám a pri mojom bežnom používaní (častý počúvanie hudby, veľa písanie správ, neustále zapnutý internet, displej na 100% a občasné surfovanie po nete) vydržala Huawei P9 Lite na jedno nabitie pokojne aj 33 hodín.

Často som sa teda mohol odpútať od môjho zvyku dobíjať mobil cez večer a nabíjanie som si cez večer pokojne odpustil, pretože tu úsporný režim funguje naozaj výborne. Čo už tak skvelé nie je, sú dobíjacie časy. Nabíjanie zo zhruba 3% vám do 100% s originálnym adaptérom zaberie spravidla minimálne 2,5 hodiny, čo rozhodne nie je v dnešnej dobe málo, Quick Charge technológia by sa tu skutočne hodila.

Huawei P9 Lite  – Hardware

Srdcom Huawei P9 Lite je osemjadrový procesor Kirin 650 vlastnej výroby, ktorý si hravo poradil s náročným multitaskingom, a zahrať si vďaka nemu môžete aj trochu náročnejšie hry. Dojmy z výkonu potvrdzujú aj benchmarky, kde sa nový Kirin vyšplhal tesne nad dnes už postarší Snapdragon 801, ktorý však nie je ani v dnešnej dobe žiadnym orezávačom. Ak by sme však chceli predsa len tento procesor porovnať s jeho priamou osemjadrový konkurenciou pre strednú triedu od Snapdragon, ako sú SD 616 či 617, vyzerajú procesory od červeného draka pomerne zastaralo.

Z pôvodných 16 GB interného úložiska je po prvom spustení sprístupnilo len necelých 9 GB, za čo môžeme poďakovať veľkému množstvu predinštalovaných hier a aplikácií – vďaka bohu za slot pre microSD kartu. Bohužiaľ, ani 2 GB RAM skutočne nikoho neohromí. Je smutné, že sme sa v Česku tiež nedočkali 3 GB, rovnako ako napríklad v USA. S tak veľkou popularitou, aké sa u nás Huawei teší, by sme si zaslúžili niečo lepšie.

Huawei P9 Lite  – Užívateľské prostredie

Huawei nám aj v menšej sestričke P9 doprial ešte stále najnovšie Android 6.0 Marshmallow, ktorý sa tu však schováva za veľmi silnou vrstvou nadstavby EMUI, teraz už vo svojej štvrtej verzii. Na rovinu musím povedať, že som nikdy nebol nijak veľkým fanúšikom nadstavby od Huawei, ale po dobe strávenej s Huawei P9 Lite musím k môjmu prekvapeniu uznať, že by som si rozhodne zvykol. Prostredie má síce po vzhľadovej stránke viac spoločného s iOS ako s čistým Androidom, ale nová verzia 4 prešla ľahkou odtučňovacej kúrou a je vďaka tomu teraz o niečo prehľadnejšie a krajšia.

Za svoje vzalo konečne neprehľadné a nekonečne dlhé menu v nastavení. Všetko je oveľa lepšie rozčlenené do jednotlivých kategórií a menu vďaka tomu už nepôsobí prepchaté či zmätene, ako tomu bolo predtým. A ak vám príde, že tu nejaká nastavenie chýba, tak tá sa určite schovala pod úplne novú kolónku Rozšírené nastavenia, kde našiel domov treba Dátum a čas, Jazyk, Pamäť, Správca batérie a skrátka všetky nastavenia, ktoré podľa Huawei väčšina užívateľov moc často nevyužíva .

Domovská obrazovka sa od poslednej verzie príliš nezmenila. Stále sú na nej všetky aplikácie á la iOS plus vaše widgety. Avšak ľahkých úprav sa dočkali niektoré ikonky, ktoré sú teraz viac farebné a majú o niečo jednoduchšie dizajn. Výraznejšie zmene sa nevyhol ani správcu multitaskingu, ktorý prešiel na horizontálne vzhľad podobný iOS alebo Windows Mobile.

Celkovo pôsobí nadstavba veľmi podarene a funkčne. A napríklad taká funkcia v Galérii, kedy swipenutím smerom nadol odhalíte rýchly hľadáčik fotoaparátu a po ďalšom swipenutí sa otvorí priamo samotná aplikácia pre fotenie, je pomerne zaujímavá a múdra vec. Jednu alebo dve výhrady by som však k aplikáciám a systému celkovo mal.

Predovšetkým je už od prvého spustenia telefón zaplnený predinštalovanými hrami, ktoré rozhodne nezaberajú práve málo drahocenného miesta (našťastie idú odinštalovať), a niektoré aplikácie sú v určitých miestach naozaj neskutočne zle optimalizované. Trebárs takáto aplikácia Hodiny muža bežať celý čas úplne bez problému, ale akonáhle si chcete nastaviť budík, začne aplikácia bežať maximálne v 15 snímkach za sekundu. Verím však, že takéto malé bugy výrobcu v najbližšej dobe opraví menšie aktualizácií.

To sú však jediné mušky na kráse. Výborná optimalizácia v kombinácii s vysokým hrubým výkonom sa zaslúžili o úplne plynulý chod telefónu a ten je tak naozaj radosť používať. Rozhodne sa jedná o jedno z najplynulejších zariadení od Huawei a treba ani taký Honor 7 rovnakého výrobcu nebeží tak bezproblémovo ako nová P9 Lite.

Huawei P9 Lite  – Fotoaparát

Nad čítačkou odtlačkov prstov nám hornú stranu telefónu elegantne rámuje skôr spomínaný prúžok lesklého plastu, pod ktorým sa schováva úplne nový 13Mpx fotoaparát s jednofarebnou prisvetľovacia LED diodkou. Na prvý pohľad sa môže zdať, že Huawei použil znova len ľahko upravenú verziu foťáku zo svojej staršej vlajkovej lode Huawei P8 .

Senzor v novej Huawei P9 Lite má totiž veľkosť 1/3 „, pixely majú veľkosť 1,12 mikrometrov a svetelnosť objektívu činí f / 2.0. To sú hodnoty senzoru Sony IMX218, ktorý bol použitý u minulého Huawei P8, avšak u novej Huawei P9 Lite  nám chýba optická stabilizáciu obrazu, takže tu máme tú česť so senzorom Sony IMX217. Ona absencia OIS je však jediným výrazným rozdielom, inak sa jedná takmer o zhodný senzor, čo znamená, že máme v telefóne  ľahko orezaný senzor z minuloročnej vlajkovej lode, a to neznie vôbec zle.

Fotografie naozaj nevyzerajú vôbec zle a za dobrých svetelných podmienok sa môžete dočkať naozaj krásnych fotiek. Fotoaparát má iba problém so zlievaním červenej farby, čo je však vcelku normálne aj u väčšiny vlajkových lodí, pretože fotenie červenej farby je Achillovou pätou väčšiny fotosenzorov. V šere má Huawei P9 Lite problémy, najmä potom s ostrosťou fotiek. Týchto problémov si však priamo na displeji telefónu nemáte šancu všimnúť, viditeľnými sa stanú až na riadne veľkom displeji.

Rovnako tak ani video veľmi nepoteší, pretože môžete natáčať iba vo Full HD. Na 4K rozlíšenie rýchlo zabudnite. A tiež nemáte prístup k výberu frameratov, takže na nejaká lepšie slow-motion videá sa Huawei P9 Lite  tiež nehodia. Čo ma však doslova nadchlo, je možnosť PRE ovládanie aj pri natáčaní videa, ako je tomu napríklad u LG V10. Možnosti tu síce nie sú tak široké ako u LG, napriek tomu prítomnosť toho módu rozhodne poteší. Koniec koncov ho v drvivej väčšine nenájdete ani u vlajkových telefónov, ktorých cena sa pohybuje vyššie.

Pochváliť musím celú aplikáciu fotoaparátu, ktorá sa spúšťa rýchlo, rýchlo aj fotí a spracováva fotografie a navyše dostávame znovu aj v tejto odľahčenej verzii Huawei P9 Lite  prístup k PRO módu. Nájdeme tu i – pre Huawei už tradičná – režim Maľovanie svetlom a pár ďalších ako Video v režime krásy (podobne ako tomu je u vylepšovanie selfie fotiek), Skenovanie dokumentov, Spomalenie, samozrejme HDR a množstvo ďalších. Takéto možnosti pri všetkých telefónov tejto cenovej kategórie rozhodne nenájdete, najmä potom výborné režimy PRO.

Predné 8 Mpx kamerka nepodáva vôbec zlé výsledky, fotí ostro a všetkým priaznivcom selfie určite postačí. Širší uhol záberu by jej ale rozhodne uškodiť nemohol.

Huawei P9 Lite  – Konektivita

Tu si nie je prakticky na čo sťažovať. GPS funguje znamenite a chytíte aj LTE vo všetkých možných pásmach. Čo si obzvlášť nemôžem vynachváliť, sú u P9 Lite jej antény, respektíve ich zatvrdnuté odmietania pustiť sa signálu. Aj pri jazde metrom bez zavedeného internete som strácal signál len na pár sekúnd. Telefón s takto silným signálom som naozaj už dlhú dobu v ruke nedržal a rozhodne je to jedna z maličkostí, ktorá veľmi spríjemnia používanie.

Pre zdieľanie medzi zariadeniami vám bude musieť postačiť Bluetooth 4.1 či NFC – hľadať tu infraport by bola strata času. Jedinú výčitku by som mal k Wi-Fi, ktoré síce chytá signál opäť výborne, ale mohlo by byť o niečo rýchlejší.

 

Recenzie zákazníkov a odborné recenzie

Od nástupcu jedného z najväčších bestsellerov minulého roka sa očakávalo veľa a môžem povedať, že sa naplnili. Huawei P9 Lite preberá vydarené časti predchodcu, vylepšuje ich a pridáva ešte niečo navrch. Za pochvalu rozhodne stojí hodnotnejšie pôsobiaca konštrukcia s kovovým lemom, čítačka odtlačkov prstov, či jemnejšie rozlíšenie displeja.

Huawei P9 Lite  ponúka malý priestor na kritiku. Z hľadiska dizajnu a výkonu, zariadenie neporušuje nič, ale dostanete dobru hodnotu za investované peniaze.

Huawei P9 Lite prešiel naším redakčným testom viacmenej bez väčších šrámov. Vytknúť môžeme naozaj len niektoré detaily, ako napríklad pomalšie nabíjanie, pre nenáročných užívateľov zbytočne zložitý a od klasického Androidu príliš odlišný systém či slabšiu grafiku pre prepracovanejšie herné tituly.

Huawei P9 Lite už používam niekoľko dní v kuse a zatiaľ na mne telefón zanechal veľmi dobrý dojem. Rovnako ako vybavenejší kolega P9 sa aj odľahčená Lite verzia skvele drží v ruke. Vďaka kovovému rámu lacnejší model vyzerá stále celkom luxusne. (5/2016)

Neľutujem, som spokojný, za 230e, je to bezkonkurenčne najlepšia voľba, akú som po podrobnom dôkladnom skúmaní, porovnaní, vzhliadnutí videí a recenzií uskutočnil. Každému sa páči niečo iné, no tu parametre a výkon ozaj nepustia.

Ak by som bol nejakým propagátorom značky Huawei, tak by mi mali asi platiť za takúto recenziu :), ale nie, mám telefón tejto značky 1krát…, asi 8 dní a som milo prekvapený a zatiaľ spokojný.

Na telefonovanie, aj bezne aplikacie, navigaciu … dobry telefon. Avsak bolo by lepsie mat a porovnat viacero typov. Zasadne vypinam (aj v PC aj v tlf. rozne aplikacie), nech mi zariadenie bezi svizne;
Ak chcete mat aj slusnu vydrz baterky, nepouzivajte stale wifi, datove prenosy, BT, GPS a podobne srandicky, ktore su Vam len na to, aby fasabook vedel, kadial chodite, co robite a aby Vam to zralo baterku.

tento produkt som si vybrala na zaklade odporucani a dobre som urobila – plne s nimi suhlasim. zatial najlepsi mobil, aky som kedy mala. velmi kvalitne fotografie, aj pri zapnutych datach dlha vydrz baterie, vsetko funguje bez problemov na prvykrat. rozhodnutie nelutujem a v ramci mojho cenoveho rozpoctu to bola perfektna kupa.

Telefón vydrží pri priemernom používaný nabitý aj tri dni samozrejme že bez nadmerného používania internetu, kvalitné fotky, dokonalí zvuk, ľahko ovládateľné menu a aj celkovo celí telefon, prechádzala som s omnoho staršieho androidu a behom pár minút som si zvykla, skvelo sa ukazuje ochrana odtlačkom prsta

ento smartfón ponúka za relatívne málo peňazí veľa muziky. Pevná kovová konštrukcia a precízne detaily pôsobia, akoby bol telefón o triedu vyššie. Fullhd displej a fotoaparáty so svetelnou optikou zaručia, že fotografie vyzerajú výborne. Blesk na prisvetlenie scény na fotke nijako neruší… Prostredie OS je svižné. Čítačka odtlačkov funguje bleskovo.

Treba si však dávať pozor, aby sa vám telefón z rúk nevyšmykol. Notifikačná dióda je maličká ako špendlíková hlavička a na dennom svetle slabšie viditeľná, najmä keď to porovnám s predošlým telefónom (Samsung Galaxy S4), kde som si v noci mohol notifikačnou diódou priam svietiť a cez deň som nemal problém zazrieť notifikáciu i na 4 metre od mobilu… ale i tak stále lepšia slabá notifikačná dióda než žiadna.

Treba rátať aj s chýbajúcim OTG, teda USB kľúč či čítačku veľkých SD kariet si k mobilu nepripojíte…
Napriek týmto mínusom je manželka s mobilom spokojná a ak by mu nechýbalo OTG, bral by som ho aj ja.

Recenzie zákazníkov nájdete na  Heuréka.sk

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Anti-Spam Quiz:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.