Nikon D3400 – Recenzia

Elektonika Fotoaparáty

Nikon D3400 – Recenzia

Nikon D3400 ponúka jeden z najlepších pomerov cena výkon na súčasnom trhu, je to veľmi vydarený fotoaparát so skvelou obrazovou kvalitou, slušnými funkciami, parametrami a šikovne kompaktným telom. Môžeme vrelo odporučiť nový Nikon D3400, ako skvelý fotoaparát pre začiatočníkov, najmä vďaka dobrej cene a novému setovému objektívu. Kvalita obrazu, ktorú ponúka D3400 je veľmi dobrá na model strednej triedy a rýchlosť a presnosť autofokusu je tiež dobrá. Ak chcete spraviť váš prvý krok do DSLR fotografie, potom D3400 je skvelou voľbou.

Nikon-D3400
Nikon-D3400 Hodnotenie

Výhody

Veľmi kompaktné a ľahké telo
Veľmi dobrá kvalita fotografií a videa vo svojej triede
Kvalita snímača
Dobrá ergonómia držania
Full HD video záznam (1080p60)
Veľmi dobrá kvalita obrazu a vysoké rozlíšenie až do hodnoty ISO 1600
Vynikajúca životnosť batérie
Kvalitné telo fotoaparátu s dobrou manipuláciou
Slušný autofocus a vysoký ISO výkon
Kvalitný displej
Veľmi pekné JPEG
Možný bezdrôtový prenos dát cez mobilné zariadenia
Jednoduché usporiadanie ovládacích prvkov
Ľahké telo

 

Nevýhody

Nemá dotykový a výklopný displej
Clonu pri nahrávaní videa nemožno meniť
Chýba samostatný program Video
Žiadne vstavané Wi-Fi
Starší typ AF modulu
Obmedzená vyrovnávacia pamäť pri fotografovaní do RAW
Nemá tichý režim
Bluetooth prenos mohol byť spoľahlivejší
Chýba mu mikrofónny vstup

 

Tip – Recenzie od zákazníkov nájdete aj v niektorých eshopoch – Heuréka.sk 

 

 Top ponuky 

 Hej.sk – 499,00 €

 Andreashop.sk – 531.57 €

 

Nikon D3400 – Recenzia podrobnosti

Najnovšia zrkadlovka Nikon má vynikajúci 24MPx čip, extra-dlhú výdrž na batérie 1200 snímok a rozhranie SnapBridge. Je dosť podobná predchodcovi, niečo sa však predsa len zmenilo – k lepšiemu, ale aj k horšiemu.

Nikon D3400 – Vlastnosti

Hneď na začiatku sa ponúka otázka, čo je v porovnaní s predchodcom iný. Odpoveď asi neprekvapí, ale nájdete ju až v ďalších odsekoch. Dovolím si napísať, že výkon zrkadloviek v dotknutých segmentov už nie je moc kam posúvať, preto použitý snímač je stále 24,2 Mpx CMOS bez optického antialiasingového filtra. Tento filter sa staral o „likvidáciu“ moaré a tým do istej miery rozmazávalo fotografie. Posuny v spracovaní obrazu a rozlíšenie čipu umožňujú filter odstrániť a tým mať ostrejšie fotografie. Takže použitý čip je úplne bez pripomienok.

Pretože aj tu obraz spracováva obrazový procesor EXPEED 4 sú výkony fotoaparátu obdobné, ako u D3300. Video je možné natáčať vo Full HD 1920 × 1080 / 60p a najvyššia frekvencia snímania pri fotografovaní v plnom rozlíšení je 5 snímok za sekundu. Maximálna dosiahnuteľná hodnota ISO je dnes štandardných ISO 25 600.

V dokumentácii sa uvádza, že výdrž na jedno nabitie je až 1200 snímok. Pri modeli D3300 je to len 700. Takže tento rozdiel je veľmi podstatný.

Vlastné telo je úplne rovnako malé ako D3300 – rozmery sú 124 × 98 × 75,5 m m. Slovo malé je tu preto, že menšie je iba jeden model Canonu (EOS 100D). Napriek tomu sa telo drží dobre a väčšine užívateľov bude držanie vyhovovať.

Oproti modelu D3300 ubudol konektor pre externý mikrofón. To je zle. GPS je možné vyriešiť po spárovaní s chytrým telefónom, BLE je integrovaný, čo je plus. U D3300 čokoľvek pripojíte iba voliteľným modulom. To môže byť pre niekoho rozhodujúce.

Navyše bohužiaľ zo zadnej steny zmizlo snímač pre použitie infračerveného diaľkového ovládania a to je pre mňa veľký nedostatok. Pre klasické IR DO tak musí stačiť čidlo na prednej strane gripu. Len používateľ, ktorý použije na ovládanie telefón, to nepostrehne.

Hmotnosť tela v porovnaní s predchodcom klesla o 35 gramov. Takže od verzie D3200 celkovo o 80 gramov. Napriek tomu nemám pocit, že je to na úkor kvality. Ale neodpustím si poznámku – keď mi má vlastné D70 spadla z metra hranou na betón, tak vydržala. U súčasných modelov by som túto situáciu zažiť nechcel.

Optický hľadáčik typu „Pentagonálne zrkadlo“ je tiež rovnaký: 95% pokrytie scény a zväčšenie 0,85 ×. V hľadáčiku nájdete všetky potrebné informácie.

Ovládacie prvky sú absolútne rovnaké. Zmeny tu sú nulové.

Od verzie D3200 sa nezmenilo nasledujúce:
11 bodov AF (stredná je krížový)
karta SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
závierka 1 / 4000-30s
USB 2.0, microHDMI, NTSC / PAL

Smerné číslo blesku je mi mierne záhadou. Nikon.cz aj návod na použitie dosah blesku určuje 7 resp. 8 metrov (v manuálnom režime). Predchádzajúca verzia má 12 au zrkadloviek je smerné číslo zvyčajne vyššia ako 10. Takže musíme veriť oficiálnym zdrojom.

K dispozícii je nová sada objektívov s krokovým motorom pre plynulé zaostrovanie počas snímania videa a Bluetooth pre bezdrôtové prenosy. Životnosť batérie je od 700 do 1 200 záberov, čo je impozantný výsledok vzhľadom na to, že je to tá istá batéria ako predtým. Mohlo by to byť preto, že aktualizovaný senzor je energeticky účinnejší, ale mohlo by to byť len preto, že rozsah blesku klesol z 12m na 7m. Je to viac ako tretina, čo je na výkon blesku D3300.

Nikon D3400 – Ovládanie

Ovládanie fotoaparátu je úplne totožné s predchodcom. Tlačidlá teda nájdete na rovnakých miestach (osobne sa mi to páči) a ich rozmiestnenie je zrejmé z priložených obrázkov.

Tradične pre základné zmeny vyvoláme ponuku tlačidlom „i“, kedy po druhom stlačení možno možnosti editovať. Inak musíme hlbšie do menu prístroja.

Vľavo na prednej strane je stále tlačidlo Fn, pod ktoré „schováte“ jednu z ponúk z Menu (napr. ISO, WB, aktivácia D-Lighting).

Na hlavnom otočnom voliči opäť nájdeme režim Guide, určený absolútnym začiatočníkom. Ten vedľa „pretiahnutie nastavením pri fotení“ funguje aj ako pomocník pre nastavenie fotoaparátu. Čo sa ma (opäť tradične) páči je zobrazenie nápovedy, čo tá ktorá funkcia robí po stlačení tlačidla „?“.

Ďalšie polohy a tým aj možnosti na voliči sú už úplne obvyklé a nájdeme je vlastne naprieč značkami a modely. Teda režimy P, S, A, M, efektový režim, ktorý fotografiu pod danej voľby upraví a potom sada automatických prednastavených režimov (vrátane automatického a automatického bez blesku).

Ak by ste chceli, je možné v režime prehliadania niektorej efektové filtre aplikovať na už uloženú snímku. K tomu pridajte možnosť úprav typu orez, úprava D-Lighting, rýchle vylepšenia a ďalšie, ktoré nájdete v samostatnej záložke. Takže upravovať už nafotené snímky možno v širokej škále možností.

Nikon D3400 – Objektív

Použitý objektív, ktorý je dodávaný s telom za cenu pod 15 500Kč, je ako setový veľmi dobrý. Ale, a to je rýdzo môj pohľad na vec, skrátiť objektív v parkovacej polohe za každú cenu je zle (objektív je „skladací“). Presun do aj z parkovacej polohy vyžaduje stlačiť tlačidlo. A tu je pre mňa kameň úrazu. Už nedokážem fotoaparát zapnúť a používať jednou rukou. Musím ho vziať oboma a stlačiť poistné tlačidlo na objektíve, ten vysunúť a až použiť. Zle sa mi na to zvyká ak tomu pripočítajte tie zlomky sekundy, než to urobíte. Ale pokrok asi nezastavíte. Otázkou je, či je to pokrok.

Zásadnou zmenou je u tohto objektívu s rozsahom 18-55 písmeno „P“ v názve.

Z webu Nikon.cz: Nový krokový motor Nikon umožňuje rýchle zaostrovanie a je ideálny pre záznam videosekvencií. Objektív vďaka tomuto novému motoru vykazuje tichší chod a ešte vyššiu rýchlosť ako jeho predchodca. Pri použití zoomu pre zväčšenie objektu a vytvorenia snímky možno ihneď as absolútnou presnosťou zaostriť na snímaný objekt. Pri zaznamenávaní stopáže videosekvencie umožňuje motor prakticky bezhlučne plynulo preostrovať z objektu na objekt.

Skutočne som zaznamenal výrazné zlepšenie rýchlosti ostrenia a hlavne minimálna hučnost pri videosekvenciách. Takže tu je to rozhodne zmena k lepšiemu.

Objektív „P“ existuje vo verzii so stabilizáciou a vo verzii bez nej. Na prvý pohľad sa od seba nelíšia a na druhý iba textom na tele objektívu. Prečo? Pretože ovládanie stabilizácia je v menu prístroja, žiadny prepínač netreba. Takže pozor, s „VR“ alebo bez neho.

Nikon D3400 – Video

Samotné video možno natáčať v režime živého náhľadu. Len vtedy je funkčné tlačidlo nahrávania, ktoré je vedľa spúšte. Popri automatickom nastavení nahrávania videa je k dispozícii aj manuálne (voľba času), ktorá je aktívna po povolení v menu a pri pozícii M hlavného voliča. Bohužiaľ, ako som písal v úvode, nie je možné pripojiť externý mikrofón. Ostatné SW voľby zostali nezmenené.

U videa by sa mal najviac ukázať prínos objektívu s krokovým motorčekom, ktorý má byť výrazne tichšie pri ostrení. A to môžem potvrdiť. Je prakticky v bežnom ruchu okolí nezistiteľný, za ticha si ho všimnúť môžete. Na rýchlosti ostrenie by sa dalo určite v budúcnosti ešte popracovať. Nasledujúce video v najvyššej kvalite (FullHD / 60p, MOV) ukazuje, akým orieškom je pre ostrenie sneženie.

Nikon D3400 – Živý náhlad

rošku pripomeniem výhody živého náhľadu. Popri skutočnosti, že z princípu funkcie umožňuje natáčanie videa, umožňuje ostriť na ľubovoľný bod scény. Navyše, a to je v kombinácii oboch najpodstatnejšie, ho možno priblížiť. Pre statické zábery, kde je čas na expozíciu, je to funkcia skvelá, skoro nenahraditeľná.

Nevýhodou, ktorú ale v tomto režime jednoducho musíme prehliadnuť, je fakt, že aparát ostrie na princípe detekcie kontrastu, a teda výrazne pomalšie, než pri užití ostriacich bodov zrkadlovky. Avšak to na druhú stranu umožňuje ostriť potrebné na tvár, či celkom dobre sledovať zaostrený objekt.

Nikon D3400 – Konektivita

A sme pri zrejme najzaujímavejšie technické „nefotí“ časti. Fotoaparát je možné ovládať telefónom miesto diaľkové spúšte, dáta možno zdieľať. A to je dnes veľmi žiadané. V tomto smere sa D3400 veľa podarila. Toto rozhranie Nikon nazýva „SnapBridge“.

Nikon D3400 – Fotografie

Nasledujúce fotografie boli obstarané v továrenskom nastavení fotoaparátu (predovšetkým ide o SW úpravy jpg – teda napríklad ADL ON) v maximálnej kvalite jpg, ISO buď pevne, alebo povolená automatická zmena. Odlišnosti sú uvedené pri snímok. Všetky fotografie boli nadobudnuté objektívom AF-P DX NIKKOR 18-55mm f / 3.5-5.6G VR.

Musím napísať, že ma až prekvapila ostrosť, farebnosť a celkovo dobrá kvalita snímok. Iba na prechodoch objektov typu tenká vetva a obloha a len v krajoch snímok je zreteľná chromatická vada (maximálne 10% od kraja snímke).

Pri vyšších citlivostiach je v obraze prekvapivo málo šumu a pritom ostrosť snímok je dobrá.

Nikon D3400 – Záver

Obľúbené časozberné snímanie na ňom preto nenájdete. Ale konektivita – tu pomocou bluetooth – je dnes tak žiadaná, že sa evidentne stáva druhou hlavnou zbraňou modelu. A aká je tá prvá? Výborný výstup, ktorý výnimočne trochu pokazí chromatická aberácia objektívu. Za úvahu stojí, prečo výrobca vybavil fotoaparát objektívom prispôsobeným pre natáčanie videa a súčasne zrušil možnosť pripojenia externého mikrofónu. Možno preto predpokladať, že pre video siahne užívateľ k niektorému z vhodnejších modelov. Ale pre fotenie a občasné natáčania je D3400 dobrou voľbou.

 

Tip – Recenzie od zákazníkov nájdete aj v niektorých eshopoch – Heuréka.sk 

 

 Top ponuky 

 Hej.sk – 499,00 €

 Andreashop.sk – 531.57 €

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Anti-Spam Quiz:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.