Samsung Galaxy J5 2017

Samsung-Galaxy-J5-2017

Samsung Galaxy J5 2017 je vo svojej cenovej kategórii dobrý smartfón, ktorý určite stojí za zváženie. Jeho prioritou je displej , snímač odtlačkov prstov, dual SIM (nie hybridný) , dobrý fotoaparát a dlhá výdrž batérie.

Ak nie ste náročný a hľadáte spoľahlivý smartfón do 200 eur , tak toto by mohla byť pre vás dobrá voľba. Možno vás presvedčí o tom , táto podrobnejšia recenzia. 

Cenové ponuky

Top smartfóny do 200 eur na Heureke.sk 

 

Obsah – Rýchla navigácia

Videorecenzia
Dizajn a konštrukcia
Batéria
Hardware
Systém a prostredie
Fotoaparát
Záver – Naše hodnotenie

 

Nechce sa vám čítať textovú recenziu ? Pozrite si video.

 

Videorecenzia

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=q8UH0mHuceo

 

Recenzia

 

Obsah balenia

 

V krabičke nenájdeme nič, čo by sme nenašli nikde inde. Je tu samotný telefón, malá ihla pre vysunutie slotov pre SIM karty a veľa príručiek. Pre nabíjanie samozrejme nechýba nabíjací adaptér a microUSB kábel, ktorý sa hodí aj pre prepojenie s počítačom. Poteší aj prítomnosť stereo slúchadiel, hoci nie sú nijako zvlášť kvalitné.

 

Dizajn a konštrukcia

 

Samsung musel tento rok v oblasti konštrukcie u svojej najlacnejšej rady trochu doháňať s čínskymi konkurentmi, ale našťastie sa mu to podarilo. Máme tu česť s podarenou celokovovou konštrukciou, o ktorej nemôžeme povedať jediné zlé slovo.

Telefón pôsobí v ruke jednoducho skvele. Je robustný, nešmýka, veľmi pohodlne sa drží vďaka jemným krivkám a skvelo padne do dlane.

Ktomu určite prispela aj trochu väčšia hmotnosť na 160 gramov, čo je však len o obyčajné 2 gramy viac než koľko váži minuloročný model J5 , ktorý mal kovové len rámčeky a inak bol z plastu. To je rozhodne úctyhodný fakt a v ruke rozdiel v hmotnosti vôbec nespoznáte.

 

 

Vďaka tomu by sme označili J5 (2017) za kompaktný mobil aj napriek 5,2palcovému displeju, keďže pôsobí menšie ako naozaj je a výborne sa ovláda jednou rukou.

Dokonca sa ani hladký hliník moc nešpiní, aj keď sú mastné odtlačky občas vidieť. Kúpiť si však môžete pokojne aj zlatú či čiernu variantu.

Ku konštrukcii teda nemáme námietky, ale samotný dizajn už môže niekoho odradiť. Osobne sa nám páči, že Samsung sa nesnaží anténny predel schovať, ale naopak sa z nich snažia urobiť zaujímavý dizajnový prvok. Každému sa to však rozhodne páčiť nebude. Len ten nápis „DUOS“ upozorňujúci na dual SIM by tu naozaj byť nemusel.

 

Dve SIM karty

 

U Galaxy J5 (2017) vo verzii Duos nemusíte riešiť známú dilemu hybridných slotov, či chcete dve SIM karty alebo si radšej rozšírite pamäť microSD kartou. To rozhodne mnoho potenciálnych užívateľov dual SIM verzia telefónu veľmi poteší.

 

Hlasitosť

 

Na ľavej hrane sú ďalej pre Samsung typicky umiestnené tlačidlá hlasitosti a na opačnej strane smutní osamotený vypínač. Všetky tieto tlačidlá majú pritom vcelku hlboký a veľmi príjemný stisk.

 

Nápisy

 

Rovnako ako „DUOS“, aj nápis Samsung na prednej strane by mohol uvoľniť miesto pre menšie rámčeky, ale ani tak to nie je zase tak hrozné. Tie bočné sú naopak veľmi tenké, aj brada je o trochu menšia ako čelo.

 

Ostatné tlačidlá

 

V brade máme ostatne aj tri ovládacie tlačidlá: uprostred hardvérové ​​tlačidlo a čítačku odtlačkov v jednom a vedľa neho dve senzorové tlačidlá, ktorá bohužiaľ nie sú podsvietené a ani nevibrujú.

 

Čítačka

 

Musíme však pochváliť samotnú čítačku. Nielenže je odomykanie celkom rýchle, ale najmä spoľahlivé. Telefón sa po stlačení tlačidla odomkol úplne vždy.

Tlačidlo síce pre odomknutie odtlačkom stláčať nemusíte, stačí sa len dotknúť, ale v takom prípade už ma čítačka občas nespoznala. Zároveň sa tiež určite hodí upozorniť, že možno zaregistrovať nanajvýš 3 odtlačky.

 

Displej

 

Samotný displej má 5,2 palcov. K tomu sa pridáva HD rozlíšenie, čo nám v dnešnej dobe nedáva za tú cenu ktovie akú jemnosť. Na bežné používanie však postačí a rozlíšenie môže čiastočne nahradiť jeho kvalita. Tento Super AMOLED panel má pekné farby, hlbokú čiernu a dobré pozorovacie uhly.

 

Automatická regulácia jasu

 

Čo možno oceníte najviac, to je na túto triedu excelentné rozsah jasu. Odporúčame však nechať zapnutú jeho automatickú reguláciu, ktorá dokáže jas vybičovať ešte vyššie. Vďaka tomu nebol ani na najsilnejším slnku s čitateľnosťou problém.

 

Filter modrého svetla

 

Zároveň tu nechýba ani nastaviteľný filter modrého svetla či úprava farieb displeja, navyše panel kryje 2.5D sklo so zvýšenou odolnosťou. Len škoda, že sa zabudlo na notifikačná LED diódu. Túto chybu J5 zdieľa s tohtoročnými telefóny radu A .

 

Zvuk

 

Chýbajúce notifikačná dióda nie je zďaleka to jediné, čo tohtoročné Galaxy J5 zdieľa s vyššou triedou A. Rovnako riešený je tu aj reproduktor umiestnený na pravej hrane nad vypínacím tlačidlom. Umiestnenie je to podľa môjho názoru stále výborné, pretože si reproduktor naozaj len tak omylom nezakryjete.

Takisto aj samotný zvuk je potom na prekvapivo dobrej úrovni. Predovšetkým hrá naozaj veľmi hlasno, ale ani kvalita nie je zlá, ak ho držíte na nejakých 80%. Na najvyššej hlasitosti už je to však horšie a najmä stredné tóny sa začnú značne skresľovať.

Na druhú stranu znie zvuk stále lepšie ako inde práve vďaka lepšiemu umiestnenie. Tiež 3,5mm jack výstup do slúchadiel je na dobrej úrovni a ako bonus dostanete k telefónu aj Pecková sluchátka.

 

Batéria

 

Velmi důležitou část každého smartphonu nepochybne patrí bateria. Naštastie možeme konštatovat, že nás batéria s kapacitou 3 000 mAh dokázala velmi milo prekvapit.

Pri běžnom používání nám telefon vydržal bezproblémov dva dny s neustálým internetovým pripojením a jasem na maximum, takže sme nemuseli nabíjat každý den.

S použitím úsporného režim , bez internetového pripojenia a s minimálnym telefonovaním vám nám vydržala batéria 14 dní.

A takisto v našom redakčnom teste vydržala J5 prehrávať HD video cez Wi-Fi necelých 13 hodín, čo je veľmi dobrý výsledok. Tohtoročný J5 má skrátka dobrú výdrž za každých podmienok.

 

Nabíjanie

 

Nabíjanie z 0 na 100 za 2 hodiny síce nie je z najrýchlejších, ale stále je oveľa rýchlejší ako u minuloročnej generácie.

 

USB konektor

 

Viac zamrzí staršie microUSB konektor namiesto USB-C, hoci to sa do strednej triedy ešte moc nedostalo.

 

Hardware

 

Ak prejdeme k hardvéru, nájdeme vo vnútri kovového tela schovanú tohtoročnú Galaxy A3 . Je tu rovnaký osemjadrový procesor Exynos 7870, 2 GB RAM (štvrtina voľná po prvom spustení) a 16 GB interného úložiska. Ak vám nebude stačiť užívateľsky prístupných 10 GB, môžete ho rozšíriť microSD kartou.

 

 

Musíme však povedať, že má veľmi podobnú výbavu a v benchmarkoch prakticky rovnaký výkon, ako má napríklad Nokia 5 , tu bežia prostredia neporovnateľne lepšie, aj keď by sa patrilo telefón s takouto cenou vybaviť aspoň 3 GB RAM, keď už hardware celkovo nie je oproti konkurencii zrovna najvýkonnejší.

 

Rýchlosť

 

Telefón beží rýchlo a bez šklbania, aj keď sme pár dní v ponuke multitaskingu nezavreli ani jednu aplikáciu. A len párkrát pri hraní hier a následnom prechode do prostredia sa nejaká tá animácia trochu trhala.

Inak sme však pri bežnom každodennom používaní na žiadne výraznejšie spomalenie či trhanie nenarazili a Samsungu sa tak k nášmu prekvapeniu podarilo telefón ohodnotiť naozaj na jednotku.

 

GPU

 

Pravda, GPU tu síce nie je práve výkonné, ale ľahko náročnejšie hry zvládne vcelku dobre, len budete musieť znížiť detaily na minimum. U skutočne graficky náročnejších hier ako napríklad Asphalt však ani detaily na minimum nepomôžu a hra bežala priemerne v cca 20 FPS.

 

Systém a prostredie

 

V oblasti softvéru má Samsung nie práve lichotivú povesť, ale v posledných rokoch sa situácia veľmi zmenila a tohtoročný Galaxy J5 je toho jasným dôkazom.

Systémom je tu totiž Android 7.0 Nougat, ktorý sa schováva za „Samsung Experience“, teda rovnakú nadstavbou, akú nájdeme u nových vlajok radu Galaxy S8 . Ako veľmi príjemný bonus je tu navyše dokonca aj v súčasnosti najnovšie bezpečnostné júnová aktualizácie, za čo dávam veľký palec hore.

 

 

Užívateľské prostredie

 

Ikonky, grafika, nastavenie, prostredie aplikácií – to všetko bolo opäť o niečo zjednodušené. Pre vytiahnutie šuplíčku všetkých aplikácií stačí napríklad len swipenutí nahor alebo nadol na hlavnej obrazovke, ale pridať si môžete aj klasické tlačidlo v spodnej lište obľúbených aplikácií.

Naľavo od hlavnej domovskej obrazovky nájdeme u Galaxy S8 nového asistenta Bixbyho, ten tu však nie je a musí vám postačiť prehľad správ. Príjemné je, že sa dá ako vždy táto obrazovka kompletne vypnúť, pokiaľ ju nechcete využívať.

 

Hlavné nastavenie

 

V hlavnom nastavení tu potom nájdete veľa možností. Môžete si síce značne vyhrať s úpravami zobrazenia a domovskej obrazovky, sú tu rôzne motívy, sady ikon a môžete si aj zapnúť, aby vás telefón upozorňoval na notifikácie zablikaním blesku, len nechápeme , prečo k tomu je využívaný zadný blesk, keď má J5 blesk u prednej kamerky, čím by sa čiastočne nahradila chýbajúce dióda.

 

Notifikačná dióda

 

Ďalšia možnosť, ako obísť absenciu notifikačná diódy, by ponúkala samozrejme aj známa funkcia Always On, ktorá využíva šetrného AMOLED displeja. Samsung však J5 oproti svojim súrodencom ochudobnil a Always On tu bohužiaľ tiež chýba.

 

Aplikácie

 

Aplikácie sú tu opäť rovnaké ako u Galaxy S8 a ponúkajú prehľadné a pekne spracované prostredie. Zároveň im nechýba ani mnoho funkcií a rozhodne sa nejedná o nejaké orezané aplikácie, ktoré musíte hneď vymeniť za iné.

 

 

Trebárs vlastný internetový prehliadač by, s prihliadnutím na prítomnosti tradičného balíku Google aplikácií, síce byť už nemusel, ale ani ten nie je zlý.

 

Prehrávač hudby

 

Len nás naopak zarazila absencia vlastného prehrávača hudby. Samsung sa namiesto toho spolieha čisto na Hudbu Play od Googlu, ktorá je však pre mňa kvôli svojmu prostrediu jedným z horších prehrávačov hudby, takže som musel stiahnuť vlastné.

 

Aplikácie od Microsoftu

 

Ako posledné zmienime aj predinštalovaný balík aplikácií od Microsoftu, ktorý číta Skype, OneDrive, PowerPoint, Excel či Word, pričom si môžete tieto aplikácie samozrejme aj odinštalovať.

 

Fotoaparát

 

Zabudnúť nesmieme ani na 13Mpx fotoaparát so svetelnosťou f / 1.7, aký používa napríklad aj LG G6 . Ten zaobstará za dobrých podmienok na svoju triedu veľmi dobré snímky, ktorým nechýba detaily a pekne živé farby.

Len pri priblížení zamrzí občas výraznejšie postprocessing a telefón si často nevie rady ani s menším protisvetlom.

 

Kvalita fotiek

 

Celkovo však vyzerajú fotky skutočne dobre, ak svieti svetlo za vami. Ale v interiéroch či za horšieho svetla, už to nie je žiadna sláva – šum, horšie ostrenie a strata detailov sú tu bežné.

 

Pozrite si fotografie 

 

Fotoaplikácia

 

Vyzdvihnúť však opäť môžeme fotoaplikaciu, ktorá sa na triedu telefóne vcelku rýchlo zapne dvojitým stlačením domovského tlačidlá, veľmi rýchlo vyfotí a uloží snímky a je prehľadne rozvrhnutá.

 

Video

 

Ďalej môžete natáčať prinajlepšom priemerne vyzerajúce video až vo Full HD pri 30 FPS, ale predná kamerka náladu zase upovedomí. Má 13 Mpx, svetelnosť f / 1.9 a vlastné LED prisvetlenie, čo je vskutku veľmi dobrá výbava a za ostré a detailné fotky sa rozhodne nebudete hanbiť.

 

Konektivita

 

Samsung dal nové J5 do vienka všetko potrebné a okrem infraportu nám tu tak nič nechýba. Pre bezdrôtové prepojenie zariadení poslúži Bluetooth 4.1 či NFC, zatiaľ čo o pripojenie k internetu sa postará rýchla Wi-Fi ac či kompletné podpora našich LTE pásom.

Pre samotné prehliadanie webu poslúži vlastný prehliadač priamo od Samsungu, ktorý však nie je z najrýchlejších, alebo tiež predinštalovaný Chrome od Googlu.

Samozrejme nemôže chýbať ani A-GPS, ku ktorej sa tu dokonca pridávajú aj ruský GLONASS a čínske Beida. Nutné dodať, že navigácia tu funguje naozaj skvele a svoju pozíciu našiel telefón vždy rýchlo a presne. Aj kvalita hovorov bola na oboch stranách dobrá a so signálom tiež problémy neboli.

 

Záver – Naše hodnotenie

 

Samsung Galaxy J5 2017 je pre nás skutočne skvele vyrobený a pohľadný telefón s pekným AMOLED displejom, dobrým zvukom, skvelou čítačkou odtlačkov prstov, prekvapivou výdržou batérie a príkladne naladeným Androidom 7.0. Ani za fotoaparát sa telefón nemusí hanbiť, aj keď nie je nijako zvlášť skvelý.

Sú tu však stále tie nepríjemné drobnosti. Nejednému potenciálnemu užívateľovi bude vadiť treba absencia notifikačnej diódy, podsvietenie tlačidiel, USB-C (ktoré v tejto triede zatiaľ rovnako skoro nenájdete) alebo vyššieho rozlíšenia displeja.

Ak však hľadáte výborný 5palcový telefón v cene okolo do 200 eur , rozhodne na Galaxy J5 (2017) nezabudnite.

 

Výhody

podarené kovové telo
výborná čítačka odtlačkov prstov
dobre sa drží a pôsobí kompaktne
sloty pre dve SIM karty a microSD kartu sú oddelené
skoro žiadny nárast hmotnosti oproti minulému modelu
pekný Super AMOLED displej
výborný rozsah jasu
odolné 2.5D sklo
možnosti nastavenia obrazu
skvelé umiestnenie reproduktora
veľmi hlasný zvuk
do 80% hlasitosti dobrá kvalita
výborná výdrž batérie
rýchlejšie nabíjanie ako vlani
procesor stačí na rýchly a plynulý chod prostredie
microSD slot
odladené a zjednodušené prostredie
Android 7.0 a najnovšie bezpečnostné aktualizácie
podarené Samsung aplikácie
pekné snímky za dobrých podmienok
podarená fotoaplikace
rýchlosť fotenia a otvárania aplikácie
veľmi dobrá predné 13Mpx kamerka
rýchla Wi-Fi ac
výborné navigačné schopnosti
NFC

Nevýhody

možno zaregistrovať len tri odtlačky prstov
dizajn sa nebude páčiť každému
senzorové tlačidlá nesvietia ani nevibrujú
chýba notifikačná dióda
len HD rozlíšenie
na najvyššej hlasitosti sa kvalita zvuku výrazne zhoršuje
USB-C by telefónu pristalo
len 2 GB RAM
slabši grafický výkon
chýba Always On displej
množstvo aplikácií môže niekomu vadiť
občas slabší postprocessing
aj napriek danú svetelnosť horšie výsledky za tmy
prinajlepšom priemerné Full HD video
vlastný internetový prehliadač by tu byť nemusel

Konkurencia

 

Konkurencia je tvrdá a v jej čele stojí Huawei P9 Lite 2017 Dual SIM za rovnakú cenu. Ponúkne Full HD panel, sklenenú konštrukciu, vyšší výkon a niečo lepší foťák. Možno nepôsobí tak kompaktne a nemá oddelené sloty pre karty, ale inak už v ničom za J5 nezaostáva.

Za tú cenu môžete mať Motorola Moto G5S Plus 4GB/32GB Dual SIM s Full HD displejom, výkonnejším hardvérom a čistejším prostredím, avšak treba konštrukciou a vzhľadom už oproti Samsungu toľko neohromí.

 

Cenové ponuky

Top smartfóny do 200 eur na Heureke.sk