Samsung Galaxy S8 – Recenzia

Elektonika Mobily

Samsung Galaxy S8 – Recenzia

Samsung Galaxy S8 je smartfón, ktorý právom patrí na vrchol ponuky medzi Android zariadeniami – vyzerá nádherne, ponúkne špičkový hardvér, vynikajúci fotoaparát a praktické funkcie. Dizajnová obmena znamená tentoraz viac ako zopár funkcií navyše. Pochvalu si zaslúži aj dobre odladený systém či kvalitný fotoaparát. Výkon je bez kompromisov a systém výrobca dobre vyladil. Telefón vyzerá krásne, niečo vydrží, zvládne náročné hry a fotenie, vrátane natáčanie videí, je samá radosť. Trošku nám ale vadí horšie umiestnenie čítačky odtlačkov prstov.

Samsung Galaxy S8 je legenda, to isto uznáte. Keby bol po uvedení na trh o čosi lacnejší, siahlo by po ňom obrovské množstvo používateľov. Najviac nás potešil displej, ktorý je naozaj skvelý, presne tak, ako sme pri rade Galaxy S zvyknutí. Vyzdvihnúť treba aj kvalitu fotoaparátu, dôraz na bezpečnosť a množstvo spôsobov, ako si telefón prispôsobiť. Niekedy je možností až priveľa a človek sa v nich trochu stratí. Spokojní sme s výdržou batérie, ktorá sa dá značne predĺžiť šetrením a pokiaľ viete po anglicky, poteší aj asistentka Bixby. Model nesklame ani fanúšikov kvalitne reprodukovanej hudby vďaka slúchadlám od AKG a veľkému úložisku. Jediná nevýhoda, ktorá nás dokázala trochu rozladiť boli občas zaznamenané nechcené dotyky na okrajoch displeja. Všetko ostatné len chválime a pokiaľ nemáte hlboko do vrecka, model jednoznačne odporúčame. Ako sme sa presvedčili na vlastnej koži, Samsung Galaxy S8 je na špičke súčasného trhu so smartfónmi. Samsung Galaxy S8 sa vyviedol a jeho kúpu môžeme len odporučiť.

Samsung-Galaxy-S8
Samsung-Galaxy-S8 – Hodnotenie

Výhody

Vysoký výkon
Vynikajúci fotoaparát
Svižné reakcie
Design a kvalita spracovania
Skvelý „Infinity“ Super AMOLED displej s rozlíšením 2 960 × 1 440 pix
Veľmi dobrá čitateľnosť displeja na slnku
Skvelý displej
Vodeodolnosť IP68
Na dotykové ovládače na displeji si veľmi rýchlo zvyknete
4GB RAM, rýchle 64GB úložisko UFS 2.1 a podpora až 256GB microSD kariet
Rýchly systém plný doplnkových funkcií
Veľmi dobrý zvukový výstup
Funkcia Samsung Dex
Bezdrôtové nabíjanie
Odolnosť voči vode (IP68)
64 GB interná pamäť a slot na microSD kartu
Kvalitné slúchadlá v balení

 

Nevýhody

Vysoká cena
Nepodarené čítačka odtlačkov prstov
Podpriemerný hlasný reproduktor
Chýba FM rádio a infraport
Bixby nie je pripravený
Lapač odtlačkov prstov
Medzi kovový rámček a displej sa dostávajú nečistoty
Aktuálny rozdiel ceny medzi S7 a S8
Napriek výbornému využitiu prednej steny sú rozmery väčšie a nemusia sadnúť každému

Recenzie od zákazníkov a Info nájdete aj eshopoch na Heuréka.sk

 

Samsung Galaxy S8 – Recenzia podrobnosti

Recenzia Samsungu Galaxy S8 ako novej vlajkovej lode prináša mnoho zaujímavého. Samsung opäť nesklamal a v telefóne Galaxy S8 ukázal to najlepšie čo dovedie. Ale ja pri tomto telefóne sa nájdu muchy, ktoré inak veľmi vydarený telefón zbytočne kazí. U Samsung Galaxy S8 sa môžete tešiť na také veci ako je, obrovský displej, skener očnej dúhovky, prémiové spracovanie, vodeodolnosť, extrémny výkon aj podivná čítačka odtlačkov prstov. Takto by sa dal opísať nový Samsung Galaxy S8. Ako však obstál v našom teste?

Samsung Galaxy S8 – Obsah balenia

Okrem štandardných častí balenia, akými sú mobilný telefón, nabíjačka, USB kábel, sponka či papierové materiály, prináša Samsung Galaxy S8 niečo navyše. K dispozícii sú aj kvalitné slúchadlá, ktorými sa budeme venovať v sekcii zvuku, a OTG i USB-C redukcia na tradičné MicroUSB . Pomocou spomenutej redukcii na bežné USB-A sme preniesli dáta zo staršieho telefónu s Androidom (Samsung Galaxy S6), všetko išlo ľahko a rýchlo.

Samsung Galaxy S8 – Dizajn

Predchádzajúca generácia smartphonov Samsung sa podobali ako vajce vajcu a rozpoznať z prednej strany Galaxy S6 od Galaxy S7 nemuselo byť vždy jednoduché. To sa však so Samsung Galaxy S8 nestane, dizajn prednej strany sa po dlhšej dobe konečne mení. A zmien je hneď niekoľko. Narástol displej, ktorý má teraz v základnej verzii uhlopriečku 5,8 „, vo verzii Plus potom dokonca 6,2“. SuperAMOLED panel však zaberá viac ako 90% prednej strany. Sťažovali ste si na široké rámčeky u predchádzajúcich TOP modelov Samsungu? Teraz už nebudete. Rámčeky sú totiž pekelne úzke, a to všade. Po stranách je displej mierne zaoblený, nie však toľko ako pri verziách predchádzajúcich generácií Samsung Galaxy S8 Edge.

S touto zmenou, ktorá je zrejmá na prvý pohľad, prichádza aj ďalší dôležitý míľnik. Hardvérové ​​tlačidlá sú minulosťou, všetko sa teraz presunulo na displej. Softvérová tlačidla „esosmičce“ pristane, vďaka ich automatickému skrývaniu v celoobrazovkovom režime môže užívateľ využiť celú plochu displeja. Aby nezmizla odozva z predchádzajúceho fyzického tlačidla, Samsung pridal vibráciu po silnejšom stlačení domáceho tlačidla. Kde sme niečo podobné videli? Áno, pri iPhone 7. Na prednú stranu sa musel vojsť aj senzor dúhovky, nechýba ani notifikačná LED.

Zadná strana už toľko odlišná od Galaxy S7 nie je. Opäť sa tu stretávame s chrbtom, ktoré sú tvorené tvrdeným sklom (Corning Gorilla Glass 5). Rovnako ako vpredu sú aj tu okraje zaoblené. Šošovka fotoaparátu je potom ukážkovo zapustená do tela telefónu. Chrbát je, totožne ako u predchádzajúcich dvoch generácií, obrovským lapačom odtlačkov. Leštiť budete naozaj každú chvíľu. Pozornosť si zaslúži čítačka odtlačkov prstov, ktorá sa musela z prednej strany presunúť sem. Bohužiaľ to Samsung vyriešil trochu nešťastne – čítačka sídli vedľa fotoaparátu, čo nie je práve miesto, kam prst automaticky dosadá. Navyše nie je kruhová, takže nie je ľahké sa trafiť. O tom si však povieme v samostatnej kapitole.

Boky telefónu sú lemované kovovým rámčekom, ktorý sa na bokoch zužuje. V prípade našej čiernej verzie je aj rámček čierny. Na spodnú stranu sa konečne dostal USB-C konektor, vedľa ktorého je umiestnený reproduktor a 3,5 mm jack. Na hornej strane nájdeme slot pre pamäťovú kartu a rovnako ako u Galaxy S7 chýba infraport. Mnoho užívateľov určite poteší, že je celá konštrukcia krytá certifikáciou IP68, čo znamená, že telefón prežije aj ponorenie do vody (hĺbka 1,5 metra po dobu 30 minút). Ku kvalite spracovania máme len jednu malú výčitku – medzi sklom displeja a kovovým rámčekom je menšia medzera, do ktorej sa časom dostávajú nečistoty.

Samsung Galaxy S8 – Rozmery

Samsung Galaxy S8 prichádza s obrovským 5,8 „displejom, ktorý je síce dobre vtesnané do tela telefónu, ale aj tak sa podpísal na jeho rozmeroch. Šírka je síce o niečo menšia ako u S7, výška ale presne naopak. Pomer strán pri telefóne je tak trochu netypický. Do ruky však telefón sadne dobre a vďaka zaobleným hranám ani nijako nereže. Na druhú stranu je vplyvom skiel na oboch stranách trochu klzký a užívatelia si musia dávať pozor. Hmotnosť je na veľkosť telefónu príjemne nízka.

Ovládacie tlačidlá pod displejom sú dobre na dosah, rovnako tak na pravej strane tlačidlo napájania. Na protiľahlej strane sídli tlačidlo pre rýchle spustenie asistenta Bixby, nad ním tlačidlá hlasitosti. Na tie už je trochu ťažšie dosiahnuť pohodlne a je väčšinou potrebné si přehmátnout. Displej je obrovský a nemožno palcom dosiahnuť do všetkých jeho zákutí, človek si musí takisto prehmátnut alebo použiť funkciu zmenšenie displeja. Tá je štandardne deaktivovaná, možno ju však nastaviť napríklad na opakované stlačení domáceho tlačidla.

Samsung Galaxy S8 – Púzdro

K telefónu je možné dokúpiť tradičný flipcase obal, ktorý slúži ako ochrana displeja i konštrukcie telefónu. Vzhľadom ku sklenenému prevedeniu sa bude podobný obal rozhodne hodiť, na druhú stranu s ním spoľahlivo „zabijete“ atraktívny dizajn telefónu. Prístroj v takomto obale narastie s rozmermi a na pohľad nevyzerá najlepšie. Na druhú stranu môže poslúžiť nielen ako ochrana, ale aj ako stojan.

Samsung Galaxy S8 – Displej

V počiatkoch technológie SuperAMOLED prichádzalo veľa neduhov, ktoré tieto displeje trochu zrážali na zem. Samsung však vytrval a súčasná podoba panelov vlajkových modelov je veľmi obľúbená. Displej v modeli Samsung Galaxy S8 ponúkne uhlopriečku 5,8 „a veľmi jemné rozlíšenie 1440 x 2960 pixelov, ktoré dáva výslednú jemnosť 570 ppi. A to je naozaj veľa. Paradoxne je však štandardne v telefóne nastavené rozlíšení FHD + (2220 x 1080 pixelov), užívateľ ho môže zvýšiť alebo znížiť na 1480 x 720 px. To samozrejme ušetrí trochu batériu.

Farebné podanie displeja je opäť skvelé a na svoje si prídu najmä milovníci farieb. Nie sú to však už také omaľovánky ako predtým, farebný režim si navyše môže užívateľ sám „vyladiť“ vrátane farebnej teploty. Rovnako dobre sú na tom aj pozorovacie uhly a čitateľnosť na slnku, ktorú Samsung značne vylepšil už pri modeloch Galaxy S6 a S7. Citlivosť displeja je výborná a telefón sa ovláda dobre. Ako sú na tom zaoblené hrany displeja? Je vidieť, že Samsung tento displej stále vylepšuje a náhodné prehmaty tu prakticky neexistujú. Táto úprava displeja nám teda nijako používanie nezhoršovala, ako tomu bolo napríklad u verzií Edge predchádzajúcich generácií.

Nezabudlo sa samozrejme ani na funkciu, ktorá aj na zamknutom telefóne zobrazuje neustále hodiny a notifikácie. Vďaka tejto obrazovke človek získa prehľad o zmeškaných notifikáciách (telefón, SMS, WhatsApp, Hangouts, e-maily a ďalšie) a môže ovládať i napríklad hudobný prehrávač. Podobu tejto obrazovky je možné samozrejme aj upraviť podľa niekoľkých foriem, poteší aj možnosť dostať sa na notifikáciu poklepaním, čo u Galaxy S7 chýbalo. Notifikačné LED dióda napriek tomu nechýba, ak by ste túto funkciu deaktivovali.

Na pravej strane displeja sa tradične ukrýva prúžok s vysúvacím menu, kam možno umiestniť ľubovoľnej aplikácie alebo napríklad kontakty pre rýchle vytočenie a napísanie SMS. Spomenúť môžeme tiež filter modrého svetla pre čítanie v noci alebo funkcie, ktorá automaticky vypne displej pri nosení vo vrecku.

Samsung Galaxy S8 – Klávesy

Pre Samsung je nasadenie softvérových tlačidiel tak trochu novinka, a preto sme boli zvedaví, ako sa s tým popasoval. Tlačidlá sídli na displeji, čím pri bežnom používaní samozrejme zaberajú použiteľnú časť displeja. Samsung však zapracoval aj na celej ploche displeja, v ktorom sa tlačidlá automaticky skryjú a užívateľ môže využiť celý displej pre sledovanie filmov, hranie hier či prezeranie galérie. Tieto aplikácie, kde sa budú klávesy skrývať, možno nastaviť. Vzhľadom k netypickému pomeru strán má však väčšina videí a obrázkov po stranách prázdny priestor. V prípade videa sa však Samsung spýta, či chcete obraz orezať a prispôsobiť celej obrazovke. Je to na vás. Netypický pomer strán nám žiadne problémy pri používaní nespôsoboval.

Samsung Galaxy S8 – Odlačky prstov

Terčom pozornosti sa stala čítačka odtlačkov prstov , ktorú Samsung musel prerobiť. Presun na zadnú časť by sám o sebe problémom nebol a veľa zákazníkov by to dokonca ocenila. Čítačka však nesídli v stredu telefónu pod fotoaparátom, ako sme zvyknutí, ale vedľa neho. Ani jej tvar nie je typicky guľatý či štvorcový, ale obdĺžnikový. Tieto dva faktory žiaľ spôsobili, že čítačku nepochválíme. V prvom rade je potrebné sa naučiť prst pri odomknutí nedávať tam, kedy prirodzene smeruje, ale o niečo viac do strany.

S tým by sa človek ešte asi naučil žiť, ale kvôli netypickému tvare prst často zapadol správne a telefón zahlási, že ho nerozpoznal. A to bohužiaľ niekedy aj opakovane a odomykať telefón na 3. pokus nie je práve príjemné. Stačí si uvedomiť, že dnes aj prístroja okolo 4 tisíc disponujú čítačkou prstov, ktorá funguje výborne (napríklad Redmi 3S). Nemožno samozrejme povedať, že je čítačka nepoužiteľná, ale bohužiaľ sa vám proste bude stávať, že nie vždy odomknete telefón na prvý pokus. Škoda.

Samsung Galaxy S8 – Skener očnej dúhovky

Okrem tradičného snímača odtlačkov prstov je Samsung Galaxy S8 vybavený aj skenerom očnej dúhovky, ktorý je bezpečnejší než odtlačky prstov. Na prednej strane k tomu slúži kamera a infračervená LED. Užívateľ si do telefónu uloží svoj „odtlačok“ dúhovky, ktorý potom môže využívať hlavne pre odomykanie telefónu. Ako je to so spoľahlivosťou a rýchlosťou odomknutie? Pri pokuse o odomknutie blokovací obrazovky sa na displeji objaví kruhy, do ktorý je potrebné „umiestniť“ oči, telefón je pritom potrebné držať v prirodzenej vzdialenosti od hlavy.

Ak človek pokojne sedí a je v okolí dostatok svetla, odomknutie býva pomerne rýchle a presné. Bohužiaľ pri každodennom používaní sa nám nespočetnekrát stalo, že naskenovaní nebolo zďaleka také rýchle – buď sme držali telefón v zlom uhle alebo vzdialenosti, alebo boli zlé okolité podmienky. Senzor vďaka infračervené LED funguje aj v úplnej tme, paradoxne ale funguje horšie za priameho svitu slnka, na čo i Samsung upozorňuje. Túto funkciu berieme ako príjemný bonus, ktorý je možné každodenne využívať, ale zatiaľ to nie je vždy 100%.

Možnosťou je aj rozpoznávanie tváre, ktoré paradoxne za dobrých svetelných podmienok funguje ešte lepšie ako skener očnej dúhovky. V tomto režime však človek na displeji nevidí žiadny obraz, takže v prípade zlého natočenia telefónu nevie, ako telefón správne nasmerovať. Skener očnej dúhovky a rozpoznávanie tváre nemožno skombinovať, človek môže využívať len jedno z toho.

Samsung Galaxy S8 – Hardware

Od vlajkovej rady Galaxy S sa vždy čaká, že bude výkonovo na špici. Ani v prípade Samsungu Galaxy S8 tomu nebude inak. Poháňaný je totiž osmijádrovým čipom Exynos 8895, ktorý je doplnený 4GB RAM a 64GB vnútorným úložiskom. Poteší aj možnosť rozšírenia pamäte až o 256 GB vďaka pamäťovej karte MicroSD. Osemjadrový čip sa skladá zo 4 jadier, ktoré navrhol sám Samsung, a štvorica úspornejších Cortex-A53. Grafickým akcelerátorom je 20jádrový čip Mali-G71, ktorý opäť poskytne brutálny výkon. V AnTuTu to stačí na skóre 173 410 bodov.

Spomenúť môžeme tiež podporu najrýchlejších Wi-Fi sietí vrátane 802.11ac (5 GHz), nového štandardu Bluetooth 5.0, NFC alebo reverzibilný USB-C konektor. Otestovali sme tiež lokalizáciu polohy, ktorá je vďaka GPS aj GLONASS presná a stabilná. Fix trvá vždy len niekoľko sekúnd. Batérie ponúkne kapacitu 3000 mAh, čo nie je na tak veľký displej a výkonný hardvér už žiadna sláva. Výsledky si povieme v sekcii vydrží. Nedostalo sa na infraport ani FM rádio.

Samsung Galaxy S8 – Výkon

Exynos 8895 spolu s grafickým akcelerátorom Mali-G71 ponúkne dostatočnú porciu výkonu pre hranie najnáročnejších súčasných titulov. Vyskúšali sme napríklad Real Racing 3, Gods of Rome, NOVA Legady, GTA 3 či Unkilled. Užitočným pomocníkom je aplikácia Game Launcher, ktorá združuje herné tituly a umožní nám napríklad zapnúť Vysoký výkon, stlmiť zvuk hry či deaktivovať všetky jej upozornenia. Zároveň je možné rovno nahrávať i napríklad obraz z hry. Tieto možnosti sú dostupné priamo z hier, ktoré možno zároveň spúšťať aj na celú obrazovku (bez čiernych okrajov). Prekvapilo nás, že sa Galaxy S8 ani po dlhšom hraní prehnane nezahrieva. Bez problémov telefón prehrá aj 4K video s 60 FPS.

Samsung Galaxy S8 – Výdrž batérie

Batérie v Samsung Galaxy S8 ponúkne kapacitu 3000 mAh, čo na veľkosť displeja a výkonný hardvér nie je práve luxusné hodnota. A výsledky tak nejako potvrdili naše očakávania. Ak telefón človek využíva naozaj intenzívne, teda je neustále online na Wi-Fi či dátach, venuje pár hodín prehliadanie internetu, počúvaní hudby, chvíľku navigácia a vybaví spústy hovorov či správ, zostane mu na konci dňa okolo 25-35% batérie . A to je väčšinou dôvod ho hneď dať na nabíjačku.

Ak budete Samsung Galaxy S8 šetriť, dalo by sa teoreticky dosiahnuť aj dvoch dní. Za „dvojdňovej smartphone“ by sme ho ale rozhodne nenazývali. Samsung umožní použiť niektorý z predvolených režimov úspory energie alebo zakázať spotrebu batérie aplikáciám, keď ich nepoužívate.

A čo funkcia Always On Display? Logicky stále aktívny displej spotrebováva nejakú energiu navyše, vďaka SuperAMOLED displeju to však nie je veľa. Bežne sa spotreba pohybuje okolo 0,5% za hodinu navyše, čo je vzhľadom k prínosu zanedbateľné. Užívateľ môže túto funkciu samozrejme úplne deaktivovať a spoľahnúť sa len na notifikačná LED diódu. My sme zvolili kompromis – túto funkciu sme mali aktívny, ale len od 8 do 22 hodín, kedy sme smartphone používali. Aktívne pásmo možno nastaviť, čo chválime.

Samsung je jeden z mála výrobcov, ktorý stále udržuje možnosť bezdrôtového nabíjania. To predstavuje pohodlný spôsob, ako nabiť váš smarthone, ale samozrejme je o poznanie pomalší ako použitie rýchlonabíjačiek. Samsung konečne siahol po USB-C konektora, ale používa svoju verziu rýchlonabíjanie, ktorá operuje s napätím 9 a 5 V. Telefón sa vďaka tomu z 15% do 100% nabije za 1,5 hodiny .

Samsung Galaxy S8 – Experience

Zmena sa odohrala aj po softvérovej stránke a vyzerá to, že sa po dlhých rokoch lúčime s nadstavbou TouchWiz minimálne u vlajkových modelov. Nové prostredie totiž Samsung pomenoval ako Experience a rozdiely sú zrejmé na prvý pohľad. Znovu sa jedná o rozhranie, ktoré si Samsung sám upravil, ale stále vychádza z Androidu. Tentoraz z jeho verzie 7.0. Čistá podoba Android sa však moc často neukáže a v užívateľskom rozhraní neostal kameň na kameni.

Zmenou je hneď notifikačná lišta, ktorá pôsobí jednoduchším a modernejším dojmom ako u postaršieho rozhranie TouchWiz. To isté možno povedať o sekcii Nastavenia, ktorá je prerobená. Nechýba však tlačidlo hľadať, ak by ste nemohli niektoré prvky nájsť. Môžeme prezradiť, že sa spočiatku naozaj bude hodiť. Do nového kabátiku sa prezliekli takmer všetky systémové aplikácie (Volanie, Správy, Kontakty, Galéria a ďalšie), nutné ale podotknúť, že nové prostredie vyzerá dobre. Samsung pridal aj aplikáciu Údržba zariadení, ktorá funguje podobe ako Optimalizácia u Xiaomi či Huawei – snaží sa zistiť, ktoré procesy zbytočne spotrebúvajú batériu, zaberajú miesto a pod.

Launcher si vzal dôležitú novinku z pikselov a prístup ku všetkým aplikáciám dostaneme po ťahaní prsta smerom nahor. Pozitívne je, že v telefóne sme nenašli ani príliš veľa predinštalovaných a zbytočných aplikácií – nad rámec tu máme napríklad Game Launcher, Samsung Gear či S-Health, Facebook alebo balík Office. Prebytočné aplikácie možno deaktivovať, aby nezaberali miesto a neobjavovali sa v menu.

Samsung Galaxy S8 – Rýchle a bleskové prostredie

S optimalizáciou a rýchlosťou prostredia je na tom Samsung čím ďalej lepšie. Už Samsung Galaxy S6 si viedol v tomto smere obstojne, Galaxy S7 zrovna tak. Najnovší rad S8 sa vďaka dobrej optimalizácii a extrémne výkonnému hardvéru opäť posúva vpred. Prostredie je veľmi rýchle, plynulé i stabilný. Nemali sme v priebehu recenzie žiadne problémy a nedochádzalo ani k samovoľnému ukončovanie aplikácií na pozadí. Pamäte bolo naopak vždy dosť.

Samsung Galaxy S8 – Asistent Bixby

Novinkou v systéme je asistent Hello Bixby, ktorý nápadne pripomína Google Now či Google Assistent. Zatiaľ sa naučil 3 základné funkcie – rozpoznávanie obrázkov, chytré karty a pripomínanie. Múdre karty vyzerajú, fungujú a sídli na rovnakom mieste, ako sme zvyknutí u Google Now. Možno sa k nim dostať aj hardvérovým tlačidlom na boku telefónu. Ukazujú nám informácie o počasí, nadchádzajúce pripomenutie, udalosti v kalendári, dennú aktivitu či trebárs odporúčané aplikácie a webové stránky. V dolnej časti potom na nás čakajú zaujímavé články podľa nášho výberu. Jednotlivé karty možno posúvať alebo skrývať. Tento panel vyzerá dobre, ale trochu nám uniká, prečo by sme ho mali používať namiesto Google Now.

Druhou funkciou sú pripomenutie, ktorá fungujú obdobne ako Google Keep. Možno sem pridávať rôzne udalosti a notifikácia nastaviť buď na čas, alebo lokáciu. Tieto upozornenia sa potom integrujú do panelu Hello Bixby. Možnosti sú však oproti Google Keep obmedzené, na druhú stranu sa jedná o súčasť systému a nie je potrebné nič inštalovať navyše.

Poslednou možnosťou je využiť obrazovej rozpoznávanie Hello Bixby, ktoré funguje v aplikácii Fotoaparát alebo Galéria. Hello Bixby sa v tomto prípade snažia odhadnúť, čo je na obrázku, a poskytnúť nám relevantné výsledky. K tomu využíva službu Pinterest. A ako to funguje v praxi? Väčšina predmetov na obrázku je rozpoznaná správne a Pinterest nám ukáže podobné predmety. Jedná sa však väčšinou o všeobecný odhad, napríklad naskenovaný Samsung Galaxy S6 bol štítkovaný aj ako iPhone. Táto funkcia vyzerá zaujímavo, ale v praxi nám neprišla prínosná.
Samsung Galaxy S8 – Samsung Dex

Samsung prišiel po vzore Microsoftu so svojím riešením Dex, ktoré premenia mobilný telefón vďaka jednoduchej dokovaciu stanicu v počítač s monitorom, myšou a klávesnicou. V recenziu sme mali možnosť toto zariadenie vyskúšať a naše pocity sú zmiešané. Zapojenie a sprevádzkovanie je jednoduché – proste len zasuniete mobilný telefón do dokovacej stanice, pripojíte napájanie, monitor, myš, klávesnicu a je hotovo. Prostredie na prvý pohľad pripomína Windows a súhlasí aj rozmiestnenie jednotlivých prvkov. Páči sa nám.

Problém nastáva s aplikáciami, ktoré nie sú v drvivej väčšine prípadov pre toto rozhranie prispôsobené. Veľa z nich beží len v okne a niektoré dokonca nejde ani spustiť. Kvôli tomu si zatiaľ nedokážeme Samsung Dex predstaviť ako plnohodnotnú náhradu počítača či notebooku.

Samsung Galaxy S8 – Zvuk

Reproduktor je opäť na spodnej strane bez stereo prevedení. Jeho kvalita je na vlajkovej modely rozhodne podpriemerná. Hlasitosť je síce na dobrej úrovni, bohužiaľ je zvuk značne skreslený a skoro sa nám aj zdalo, že ho v presnosti poráža aj Samsung Galaxy S6. Navyše je opäť v pozícii, kedy si ho pri držaní telefónu na šírku ľahko prekryjete.

Výstup do slúchadiel je naopak výborný a postačí aj náročnejším poslucháčom v kombinácii s kvalitnými slúchadlami. Pre tých nemusíte ísť vôbec ďaleko – v balení sme našli slúchadlá AKG, ktoré sú po stránke kvality naozaj dobrá. Jedná sa po dlhej dobe o telefón, u ktorého nemáme nutkanie slúchadlá po prvých minútach počúvania vyhodiť, ale naopak sme s nimi vydržali až na koniec testu. A oproti takým Xiaomi Hybrid Dual obstojí dobre.

Samsung Galaxy S8 – Fotoaparát

Juhokórejská spoločnosť rovnako ako u predchádzajúcich generácií používa dva rôzne snímače fotoaparátov, ktoré môžete stretnúť. V našom prípade bol Samsung Galaxy S8 vybavený čipom ISOCELL S5K2L2, niektoré kusy dostali Sony IMX333. Obe verzie fotoaparátov sa pochváli rozlíšením 12,2 megapixelov, funkcií ostrenie Dual Pixel, optickou stabilizáciou obrazu, vysokou svetelnosťou F1.7 aj podpory 4K videa. Oceňujeme aj možnosť fotiť do RAWu a manuálny režim.

V prípade videa ponúkne Samsung Galaxy S8 UHD rozlíšenie (3840 x 2160 px) s 30 FPS, nechýba ale ani možnosť natáčať Full HD video s 60 snímkami za sekundu. V prípade videí Slow Motion je použité HD rozlíšenie a 240 FPS. Vyskúšali sme aj režim HyperLapse, ktorý zrýchli dané video a odstráni tras. Výsledky vyzerajú dobre. Samotná aplikácia pre fotografovanie sa nesie v jednoduchom duchu a jediné, čo sme spočiatku trochu hľadali, je zmena režimov. Tú vyvoláte posunutím prsta do strán.

Kvalita fotografií je na skvelej úrovni a len potvrdzuje, že Samsung fotoaparáty do mobilných telefónov vie. Fotografie za dobrých svetelných podmienok sú skvelé – ponúkajú vysokú ostrosť, na pomery telefónov veľa detailov aj podarené farebné podanie. V prípade fotografií v zlých podmienkach ide samozrejme kvalita dole, oproti konkurencii si však Samsung Galaxy S8 vedie znovu výborne. V podobnom duchu sa nesie aj natáčanie videa, a to vrátane režimu Slow Motion a Time Lapse

Samsung Galaxy S8 – Záver

Nová konštrukcia telefónu Samsung Galaxy S8 sa nám páči, a to ako po stránke dizajnu, tak aj prevedenie. Juhokórejská spoločnosť konečne prichádza s inovovaným designom, teda aspoň prednej časti. Páči sa nám tiež zaoblené hrany displeja a oceňujeme certifikáciu IP68. Nadšení snáď nebudú len tí, ktorí dychtia po kompaktnom telefóne. Rozmery totiž oproti minulej generácii narástli. Displej telefónu je znova skvelý a pomerne rýchlo sme si zvykli aj na kontextové tlačidlá v ňom.

Výkonu je na rozdávanie a Samsung Galaxy S8 sa zaradí medzi najvýkonnejšie a najvybavenejší telefóny na svete. Výborný je opäť fotoaparát, ktorý natáča aj fotí skvele, a to vo všetkých podmienkach. Bonusom je potom veľmi dobrý zvukový výstup, funkcie Samsung Dex, bezdrôtové nabíjanie alebo napríklad slot pre pamäťovú kartu. Vylepšenia sa dočkalo aj prostredie systému Android, ktoré je novo nazvané Samsung Experience. Ani v tomto prípade na nás nečaká sklamanie ba skôr naopak. Prostredie je jednoduché, moderný a zároveň veľmi svižné.

Nepodarená čítačka odtlačkov prstov

Najväčším neduhom je v našich očiach čítačka odtlačkov prstov, ktorá dnes slúži ako hlavný spôsob odomykania telefónu. Kvôli jej umiestnenia, prevedenie a bohužiaľ aj slabšie presnosti nie je odomykanie telefónu ani zďaleka stopercentná. Alternatívou je skener očnej dúhovky, ktorý je zároveň bezpečnejšie. Bohužiaľ ani ten nie je úplne spoľahlivý a väčšinou neodomkne telefón na prvý pokus. Je škoda, že sa Samsung dodnes nenaučil vyrobiť spoľahlivú čítačku odtlačkov prstov ako konkurencia. Veď aj veľmi lacné telefóny od Xiaomi majú bezproblémové čítačky odtlačkov prstov. Nepotešil nás ani reproduktor, ktorý hrá podpriemerne a je ľahké si ho zakryť rukou. Veľa modelov na trhu má dnes infraport a sklenená konštrukcia je behom chvíle plná vašich odtlačkov.

Záverečné zhodnotenie recenzia: Samsung Galaxy S8 sa bezpochyby zaradí medzi najlepšie telefóny na svete a už teraz nepochybujeme o veľkom predajnom úspechu. Nemôžeme sa však zbaviť dojmu, že sa Samsung dopustil niekoľkých zbytočných chýb, ktoré budú opravené pravdepodobne až s modelom Samsung Galaxy S9. Reč je hlavne o čítačke odtlačkov prstov.

Oplatí sa prechod z telefónu Samsung Galaxy S7? V našich očiach tu nie je príliš dôvodu pre novšie generáciu. Menovať môžeme snáď len novšie dizajn, o niečo vyšší výkon či podporu Samsung Dex. Inak však Samsung Galaxy S7 stále zostáva jedným z najlepších smartphonov na svete.

Samsung Galaxy S8 – Recenzie zákazníkov

Tento smartfón patrí k tomu najlepšiemu, čo dnes môžete kúpiť. Prešiel som zo Samsungu Galaxy Note 3 a je to výrazný pokrok. Odtlačok na zadnej strane telefónu nie je vôbec taký problém ako sa vraví, je to len o zvyku a nakoľko som doteraz nemal telefón s odtlačkom vpredu, nemal som s tým žiadny problém. Skvelý fotoaparát, ktorý robí úžasné fotografie, nemá konkurenciu. Batéria vydrží 1-2 dni, podľa zaťaženia. Niekomu možno aj dlhšie. Bixby je po spustení fajn vec. Čítačka dúhoviek bez problémov, takmer 100% úspešnosť odomknutia. Tento telefón odporúčam každému, kto chce kvalitný smartfón a využije jeho funkcie naplno.

Výhody sú hlavne fantastický displey, výborný foťák, rýchly systém, neuveriteľné množstvo vychytávok a prispôsobení. Veľmi rýchle nabíjanie, solídna výdrž batérie, spoľahlivý skener očnej dúhovky, stredové tlačidlo pod displejom. Nie dobré umiestnenie čítačky otlačkov prstov, ťažko zohnať ochranné sklo/foliu na zakrivnený displey

Samsung Galaxy S8 je legenda, to isto uznáte. Keby bol po uvedení na trh o čosi lacnejší, siahlo by po ňom obrovské množstvo používateľov. Najviac nás potešil displej, ktorý je naozaj skvelý, presne tak, ako sme pri rade Galaxy S zvyknutí. Vyzdvihnúť treba aj kvalitu fotoaparátu, dôraz na bezpečnosť a množstvo spôsobov, ako si telefón prispôsobiť. Spokojní sme s výdržou batérie, ktorá sa dá značne predĺžiť šetrením a pokiaľ viete po anglicky, poteší aj asistentka Bixby. Model nesklame ani fanúšikov kvalitne reprodukovanej hudby vďaka slúchadlám od AKG a veľkému úložisku. Jediná nevýhoda, ktorá nás dokázala trochu rozladiť boli občas zaznamenané nechcené dotyky na okrajoch displeja. Všetko ostatné len chválime a pokiaľ nemáte hlboko do vrecka, model jednoznačne odporúčame. Ako sme sa presvedčili na vlastnej koži, Samsung Galaxy S8 je na špičke súčasného trhu so smartfónmi.

O telefone netreba velmi vela pisat. Vlajkova lod firmy, vela technologickych noviniek. Svojim moznostami znacne prevysuje poziadavky bezneho pouzivatela. V spojeni s vhodnou datovou kartou poskytuje prakticky neobmedzeny pamatovy priestor. Vynikajuca reakcia na ovladanie.

Mnou kritizovany displej – zaoblene rohy. Zistil som to, zial az po niekolkodnovom pouzivani, ked som chcel na telefon aplikovat ochranne sklo/foliu. Ochranne sklo/folia nie je kompatibilna z krytom zadnej steny, ktory som si zakupil. Kryt nadvihuje ochranne sklo, tym vznika medzera medzi sklom a displejom. Telefon potom nereaguje na dotyky a displej sa stava „nedotykovy“.

Ak si chce pouzivatel chranit telefon, potom bud kupi zatvaracie puzdro typu „wallet“ alebo sa rozhodne bud pre zadny kryt alebo ochranne sklo/foliu.

Samsung Galaxy S8 je smartfón, ktorý právom patrí na vrchol ponuky medzi Android zariadeniami – vyzerá nádherne, ponúkne špičkový hardvér, vynikajúci fotoaparát a praktické funkcie – dnes si jednoducho nič lepšie nekúpite!

Galaxy S8 je taktiež spoločne s HTC U11 aktuálne najlepším, resp. najflexibilnejším Android smartfónom na trhu z hľadiska fotenia a natáčania videí a náročnejších používateľov poteší aj širokou ponukou príslušenstva, vrátane obalu s hardvérovou klávesnicou, VR okuliarov či dokovacej stanice Samsung DeX, ktorá premení telefón na stolný počítač.

 

Recenzie od zákazníkov a Info nájdete aj eshopoch na Heuréka.sk

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Anti-Spam Quiz:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.